Wychowanie dziecka autystycznego

Jak wychować dziecko autystyczne?

Wychowanie autystycznego dziecka wiąże się z wieloma wyzwaniami.

Wychowywanie dziecka autystycznego nie należy do najłatwiejszych zadań, jednakże nie oznacza to wcale, że tak ogromny wysiłek nie może przynosić wielu chwil radości i uśmiechu. Rodzice dziecka cierpiącego na autyzm często zostają sami ze swoimi problemami, pozbawieni jakiejkolwiek pomocy ze strony otoczenia.

Główną przyczyną jest specyficzność autyzmu. Ludzie się go boją, starając się unikać jak to tylko jest możliwe. Zanim podejmie się wychowania dziecka autystycznego warto zapoznać się z tą przypadłością, aby lepiej zrozumieć świat, w jakim żyje nasza pociecha. Na samym początku powinniśmy uzmysłowić sobie, iż autyzm nie jest chorobą, lecz upośledzeniem umysłowym.

O czym warto pamiętać, wychowując dziecko autystyczne?

Niestety, w obecnych czasach coraz częściej obserwuje się wzrost liczby dzieci, które wykazują skłonności do pewnych wad rozwojowych. Dzieci autystyczne mają problemy w nauce, raczej bardziej uogólnione, a ich stopień zależy od różnych czynników i jest nieco trudny do wykrycia.

Warto tu wspomnieć, że takich dzieci nie obchodzi to, co dzieje się wokół nich. Wszystko musi zawsze dziać się tak, jak one chcą. W przeciwnym razie stają się agresywne, a na wszelkie próby interweniowania odpowiadają kopaniem, biciem i krzyczeniem. Z tego wynika kolejne utrudnienie, a mianowicie fakt, iż w większości przypadków nie mogą one bawić się z rówieśnikami, ponieważ w niektórych sytuacjach mogłyby stwarzać dla nich poważne zagrożenie.

Rodzice nie powinni się zbytnio martwić dystansem, jaki tworzą wokół siebie dzieci cierpiące na autyzm. Jest to dość naturalne i wynika z bariery, jaką starają się wytworzyć pomiędzy sobą a resztą świata. Czasem zwykłe prozaiczne czynności takie jak przytulenie dziecka przez matkę mogą stanowić nie lada problem. Należy to zrozumieć i nie próbować na siłę zbliżyć się do dziecka, bowiem może to skutkować jedynie niepotrzebnym zestresowaniem się dziecka. Musimy tu podkreślić, że dziecko autystyczne wymaga ciągłej opieki, najlepiej rodzica. Ktoś musi je stale monitorować oraz poniekąd odgadywać jego potrzeby, bowiem nie powie ono o nich otwarcie. Matka nie powinna na siłę zbliżać się do swej pociechy, ale może podtrzymywać kontakt fizyczny np. przy banalnych czynnościach takich jak zabawa czy codzienne kąpanie dziecka.

Z jakimi trudnościami musi borykać się rodzic dziecka autystycznego?

Najwięcej na temat problemów z dziećmi autystycznymi mają do powiedzenia osoby z najbliższego kręgu, na co dzień zajmujący się takimi dziećmi. Podstawą jest poznanie malucha i nawiązanie z nim kontaktu, po czym można wstępnie rozpoznać, jakie trudności możemy napotkać na swej drodze „współpracy” z nim oraz dostosować specjalny indywidualny program wychowawczy. Z pewnością łatwiej jest się zajmować dzieckiem autystycznym, gdy jest się obeznanym w dziedzinach psychologii i socjologii, jednak wiadomo, że nie każdy rodzic ma taką wiedzę. Konsekwencją niedoinformowania jest stres wywoływany najczęściej tym, że kompletnie nie wiemy, co dzieję się z naszym maluchem i jak mamy z nim postępować. Często w rodzinach posiadających dzieci autystyczne głównym problemem są sami rodzice.

Są oni nieco sfrustrowani tym, że ich pociecha różni się od reszty, jest opóźniona pod względem rozwoju, ale także ich wygląd odbiega od norm przyjętych przez społeczeństwo. Jeżeli sam rodzic nie zaakceptuje swojego dziecka, to jak ma to zrobić obca osoba? Długoletnie męczenie się nawzajem, tzn. gromadzenie się obciążeń, niewypowiedzianych słów i problemów, z jakimi rodzina nie potrafi sobie poradzić powoduje tzw. wypalanie się sił. Jest to bardzo niepokojące zjawisko, a polega ono na utracie sił fizycznych i psychicznych oraz na braku jakiejkolwiek motywacji do dalszego działania. Przyczyną takiego podejścia do wychowania jest brak postępów w rozwoju dziecka autystycznego.

I właśnie te przez wiele lat powstające frustracje rodziców, które nie znajdują ujścia, są przyczyną wielu problemów rodzinnych i nieprawidłowości w funkcjonowaniu rodziny. Złe relacje pomiędzy dzieckiem autystycznym a rodzicami wpływają negatywnie także na zdrowe rodzeństwo. Podsumowując, wychowywanie dziecka cierpiącego na przypadłość zwaną autyzmem jest znacznie trudniejszym zadaniem niż zajmowanie się zdrowym dzieckiem, bowiem to pierwsze potrzebuje ciągłej opieki i monitorowania.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.