Jak przyszywać guzik

Jak przyszywać guzik?

przyszywanie guzika

Jak przyszywać guzik?

Do umiejętności, które powinien nabyć każdy z nas, niewątpliwie należy przyszywanie guzików – sytuacje, w których jest ona niezbędna, ciężko zliczyć.

Słusznie zresztą już w szkole podstawowej czy gimnazjum na lekcjach techniki nauczyciele oswajają uczniów z igłą i nitką, ucząc bardzo przydatnych w codziennym życiu czynności.

Jak przyszywać guzik? – wskazówki

Jeżeli chcemy przyszyć odpruty guzik, najlepiej wybrać taki, który będzie pasował do części odzieży, od której się odpruł. Kolor nici powinien także być odpowiednio dobrany do odzieży, ewentualnie do koloru nici, jaką zostały przyszyte inne elementy. Po nawleczeniu nici na igłę i zawiązaniu supełka, szycie zaczynamy od wewnętrznej strony ubrania, przebijając materiał igłą nawleczoną na nitkę i celując w dziurkę guzika, a następnie, już od zewnętrznej strony, przewlekając nitkę przez drugą dziurkę guzika. Należy zwracać uwagę na to, aby dziurki nakładały się na ślad, jaki pozostawił po sobie poprzedni guzik. Ostatni krok powtarzamy kilka razy, do momentu, aż guzik będzie dobrze się trzymał.

Warto też pamiętać o kilku wskazówkach, które ułatwią nam przyszywanie guzików. Przede wszystkim, aby guziki w płaszczach nie odrywały się razem z materiałem, po drugiej stronie, na podszewce, należy podłożyć mały płaski guziczek i przyszyć go razem z dużym na wierzchu. Przyszywając guzik do ciężkich rzeczy, na przykład kurtek czy płaszcza, warto wzmocnić nitkę, smarując ją woskiem.

Problem często stanowi wyznaczenie miejsca przyszycia guzika, jednak i na to jest prosty sposób – brzeg z dziurkami należy nałożyć na brzeg z listwą na guziki, sprawdzając, czy któryś nie jest przesunięty w górę lub w dół, a następnie wbić w środek dziurki szpilkę i w to miejsce przyszyć guzik.

Aby ułatwić sobie odprucie guzika, można wsunąć pod niego grzebień lub widelec. Do odpruwania najlepiej używać cienkich nożyczek lub ostrej żyletki.

1/5 - (20 votes)

Tagi:

  • jak przyszyć guzik

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.