Jak rozpoznać chorobę po wyglądzie twarzy?

zdrowie z twarzy

Jak rozpoznać chorobę po wyglądzie twarzy?

Niektórzy twierdzą, że nasze zdrowie mamy wypisane na twarzy. Warto więc się przyjrzeć swojemu odbiciu w lustrze i postawić sobie wstępną diagnozę, jednak trzeba pamiętać, że to nie jest ostateczność i wizyta u lekarza jest konieczna.

Poniżej kilka wskazówek, jak rozpoznać chorobę po wyglądzie twarzy.

Oczy

Oczy są zwierciadłem duszy, ale wyczytać z nich możemy znacznie więcej.

Przekrwione białka oczu mogą nam wskazywać na alergię. Jest to głównie efekt działania histaminy, która powoduje zaczerwienienie oczu i pojawienie się na białkach rozszerzonych naczynek krwionośnych. Dochodzi do tego wówczas, gdy osoba uczulona ma kontakt z alergenem. Wówczas histamina zostaje uwalniana, a reakcją naszego organizmu są właśnie przekrwione oczy, niekiedy nawet zaczynają one swędzieć i łzawić. Najczęściej uczulają nas pyłki roślin, roztoczka kurzu domowego, sierść zwierząt oraz zarodki pleśni.

Nadciśnienie tętnicze również daje swoje objawy w oczach pod postacią tzw. miedzianych drucików. Efektem miedzianego drutu nazywane są stwardniałe i zgrubiałe ściany tętniczek w kolorze miedzianego drutu, które stają się takie pod wpływem wysokiego ciśnienia. Fachowo zjawisko to nazywane jest retinopatią nadciśnieniową.

Na powiekach także możemy doszukiwać się objawów choroby. Najczęściej w tym miejscu pojawiają się grudki, które towarzyszą nadmiernemu cholesterolowi we krwi. Podwyższony cholesterol jest następstwem diety bogatej w tłuszcze zwierzęce, przez co odkłada się on w ścianach tętnic, doprowadzając do miażdżycy. Grudki te to tzw. kępki żółte, są umiejscowione zarówno na górnych, jak i dolnych powiekach, a ich obecność świadczy o przekroczeniu górnej normy dla tego związku tłuszczowego.

Brwi

Cienkie brwi mogą wskazywać na nieprawidłową pracę tarczycy.

Gwałtownemu przerzedzeniu się włosków towarzyszą dodatkowo: stałe uczucie zimna, tycie i zmęczenie. Najczęściej jest to znak niedoczynności gruczołu.

Policzki

Czerwone policzki to nie tylko efekt przebywania na mrozie.

Rumieniec przypominający kształtem siedzącego na nosie motyla z rozłożonymi skrzydłami może wskazywać na toczeń rumieniowaty układowy. Jest to choroba wynikająca z autoagresji, która polega na atakowaniu własnego organizmu przez układ odpornościowy z niewiadomych przyczyn.

Inną przyczyną zaczerwienionych policzków może być zaburzona praca ośrodka termoregulacji w mózgu. W wyniku tego dochodzi do tzw. uderzeń gorąca i czerwienienia się policzków. Głównie dzieję się tak, kiedy kobieta zbliża się do menopauzy i zachwiana zostaje jej równowaga hormonalna.

Twarz

Opuchnięta twarz może być odzwierciedleniem niewłaściwej pracy nerek.

Pojawiają się wówczas tzw. worki pod oczami, które są następstwem zatrzymania wody w organizmie. Towarzyszą temu również opuchnięcia nóg, szczególnie kostek.

Zaburzenia hormonalne mogą dać o sobie znać poprzez nagle pojawiający się uporczywy trądzik, zlokalizowany przede wszystkim na brodzie. Zaburzenia te dotyczą zespołu policystycznych jajników, tzw. PCOS. Jest to rezultat nadmiernie wydzielanego hormonu luteinizującego – LH, który wydzielany jest przez przysadkę mózgową. Nadprodukcja tego hormonu sprawia,  że skóra bardziej się przetłuszcza, a efektem są właśnie krostki. Zespół policystycznych jajników może sprzyjać tyciu i powodować trudności z zajściem w ciążę.

Kąciki ust

Popękane kąciki ust mogą wskazywać najwięcej chorób.

Tzw. zajady, czyli nadżerki, powodują pękanie i bolesność kącików ust, a za główną przyczynę ich powstawania uznaje się niedobór żelaza w organizmie, związany z anemią. Dodatkowo objawy te mogą być nasilone przez niedobór w organizmie witaminy B12.

Zajady są również następstwem refluksu żołądkowo-przełykowego. Treść żołądkowa wraz z sokami trawiennymi zarzucana jest do przełyku, wtedy kiedy dolny zwieracz przełyku w wyniku złej pracy nie zamyka się szczelnie. Kwas solny, obecny w sokach trawiennych, powoduje powstawanie zajadów.

Bolesne nadżerki w kącikach ust mogą także świadczyć o cukrzycy. Wysoki poziom cukru we krwi sprzyja powstawaniu grzybicy błon śluzowych, a następstwem tego są bolesne zajady.

Język

Anemię może również wskazywać blady język. Niedobór żelaza w organizmie przyczynia się do zmniejszonej produkcji hemoglobiny, czyli czerwonego barwnika krwi. Efektem jest zmiana zabarwienia języka z ciemnoróżowej na bladą. Oprócz języka blada staje się również skóra.

5/5 - (6 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.