Zapalenie zatok jest często mylone ze zwykłym bólem głowy albo innym poczuciem dyskomfortu, ale może być znacznie bardziej dokuczliwe. Warto wiedzieć, że zapalenie to można rozpoznać m.in. po tym, że towarzyszy mu opuchlizna jam nosowych, a także powoduje ono zakażenie, które może spowodować na przykład polipy nosa.
Istnieje kilka typów zapalenia zatok:
– ostre zapalenie zatok – zwykle trwa ono 4 tygodnie,
– podostre zapalenie zatok – jest traktowane jako przewlekłe zapalenie zatok, gdy trwa 8 tygodni lub dłużej,
– nawracające zapalenie zatok – występuje wtedy, gdy ataki zapalenia błony pokrywającej nozdrza zdarzają się kilka razy w roku.
Sposoby na zapalenie zatok
Mentol dla zatok
Wystarczy wlać 5 kropli olejku eukaliptusowego do litra gotującej się wody, a następnie zdjąć garnek z ognia i wykonać parówkę, czyli inhalację. Trzeba uważać, by nie zbliżać twarzy do krawędzi garnka i nie oparzyć się.
Rzodkiewka i cebula
Jednym z naturalnych środków na zatoki jest okład z rzodkiewki. Warzywo to rozpuszcza śluz. Wystarczy zmiażdżyć cebulę i 6 rzodkiewek, w ich soku namoczyć gazę i umieścić na nozdrzach, by poczuć natychmiastową ulgę.
Krople z czosnkiem
Właściwości czosnku leczące wiele dolegliwości są całkowicie nieograniczone, a ponieważ czosnek zawiera substancje przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, pomoże zmniejszyć stan zapalny i zakażenie spowodowane przez zapalenie zatok. By zrobić krople do nosa z czosnku, wystarczy zmiażdżyć ząbek czosnku i wymieszać go z dwoma łyżkami wody. Zakraplać po 10 kropli do każdego otworu nosowego raz na dobę, a zniweluje to wszelkie dolegliwości towarzyszące zapaleniu zatok.
Herbata rumiankowa
Wśród właściwości rumianku znajduje się także usuwanie śluzu z nosa. Wystarczy pić gorącą herbatę rumiankową i jednocześnie głęboko oddychać, by oczyścić nozdrza.
Podczas zapalenia zatok trzeba też pić dużą ilość płynów oraz unikać nagłych zmian temperatury.