Jak wykryć raka

Jak wykryć raka?

Jak wykryć raka

Jak wykryć raka?

Na nowotwory zapada obecnie coraz większa liczba ludzi. W naszym kraju jest to aż 120 tysięcy nowych osób każdego roku. Nowotwory są chorobami powstałymi wskutek nieprawidłowego, niekontrolowanego przez organizm dzielenia się komórek i mutacji genów kodujących pewien rodzaj białek w organizmie. Często długo nie dają o sobie znać, stąd osoby, u których występują obciążenia genetyczne związane z nowotworami, powinny regularnie wykonywać badania profilaktyczne.

Jak jednak rozpoznać nowotwór, jeżeli nie należymy do grupy ryzyka i nie wykonujemy regularnie tzw. markerów? Dzisiaj przedstawimy kilka wskazówek, które ułatwią Ci szybkie zorientowanie się, że z Twoim ciałem dzieje się coś niepokojącego, co może (ale wcale nie musi!) sygnalizować zmiany nowotworowe.

Wczesne wykrywanie raka – zasady postępowania

Istnieje szereg działań, które pomogą wcześnie wykryć raka, a także szereg innych chorób, dlatego już dzisiaj wprowadź je w życie. Pamiętaj, że to właśnie Ty jesteś najbardziej odpowiedzialny za siebie i swoje ciało – nie pozwól, aby przez własne zaniedbania zaczęła niszczyć je poważna choroba.

  • Raz w miesiącu wykonaj samobadanie skóry całego ciała i sprawdź, czy nie pojawiły się nowe znamiona czy pieprzyki, oraz czy istniejące już znamiona nie zaczęły się zmieniać.
  • Jeżeli jesteś zdrową kobietą, raz w miesiącu, od 20 roku życia, wykonuj samobadanie piersi i raz w roku zgłaszaj się na badanie piersi do lekarza, a od najpóźniej od 30 roku życia, nie rzadziej niż raz na 3 lata, wykonuj badanie cytologiczne. Po 40 roku życia nie rzadziej niż raz na 2 lata wykonuj badanie mammograficzne. Po 50 roku życia uczestnicz w badaniach przesiewowych.
  • Jeżeli jesteś zdrowym mężczyzną, raz w miesiącu wykonuj samobadanie jąder, a od 50 roku życia raz w roku zgłaszaj się na badanie gruczołu krokowego.
  • Jeżeli masz 50 lat i więcej, stosuj test na krew utajoną w kale zgodnie z instrukcją na opakowaniu. 
  • Uczestnicz w programach szczepień przeciwko wirusom zapalenia wątroby typu B.

Nowotwory – znaki ostrzegawcze

Istnieje szereg znaków, które powinny wzbudzić Twój niepokój i zmotywować Cię do wizyty u lekarza, gdyż mogą (ale – podkreślamy jeszcze raz – nie muszą) świadczyć o poważnej chorobie. Na szczęście w wielu przypadkach nowotwory wcześnie wykryte są w pełni uleczalne.

Niepokoić powinny:

  • Chrypka lub kaszel, które utrzymują się dłużej.
  • Zaburzenia w oddawaniu stolca lub moczu, trwające dłużej.
  • Problemy z układem pokarmowym i trwające dłużej zaburzenia trawienia.
  • Niegojące się prawidłowo owrzodzenia i rany.
  • Nietypowe krwawienia czy nieprawidłowa wydzielina z naturalnych otworów ciała czy brodawek.
  • Zmiany w kształcie oraz wielkości czy kolorze brodawek piersiowych.
  • Pojawiające się w nietypowych miejscach guzy czy zgrubienia, np. w piersiach, na skórze, wargach, jądrach itp.

Jeżeli więc zaobserwujesz u siebie któreś z powyższych objawów, wybierz się do lekarza, który wyjaśni Twoje wątpliwości i w razie potrzeby wyśle na dalsze badania.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.