Astma to choroba układu oddechowego polegająca przede wszystkim na tym, że oskrzela cechują się nadreaktywnością na czynniki środowiska zewnętrznego, które mogą być bardzo różne i jest to uwarunkowane w znacznym stopniu indywidualnie.
Najbardziej charakterystyczne objawy, które jednak nie zawsze można skojarzyć z tą chorobą, to napady duszności i kaszlu wówczas, gdy dochodzi do kontaktu z alergenem. Mogą nimi być na przykład pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt, pierze, ale też niektóre pokarmy.
Napady często pojawiają się także nocą, podczas wysiłku fizycznego czy podczas oddychania mroźnym powietrzem. Szczególnie uciążliwe w większości przypadków są zaś podczas chorowania na infekcje, bez względu na to, czy są one spowodowane przez wirusy, czy przez bakterie.
Oprócz wyżej wymienionych objawów, u osób chorych na astmę pojawiają się też: częsty, niczym nieuzasadniony kaszel oraz świszczący oddech, który – w przypadku nieleczonej choroby – może utrzymywać się przez cały czas. Dodatkowo objawy astmy zaostrzają się podczas palenia papierosów i stosowania niektórych leków, na przykład popularnej aspiryny czy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Jeśli wymienione wyżej objawy pojawiają się często lub towarzyszą stale, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, ponieważ mogą to być (choć nie muszą) oznaki tej właśnie choroby.