Dziewczynka cierpiąca na zespół Turnera

Jak rozpoznać zespół Turnera?

Dziewczynka cierpiąca na zespół Turnera

Dzieci z tym schorzeniem rzadko przychodzą na świat, gdyż aż 99% procent płodów obciążonych tą chorobą zostaje poroniona.

Poprzez badanie USG można dostrzec typowe dla tego schorzenia wodniaki znajdujące się w okolicach karku. Kiedy zaś dziecko z zespołem Turnera przychodzi na świat, stosunkowo łatwo jest po jego wyglądzie oraz tempie rośnięcia rozpoznać tę chorobę, nawet osobom, które nie mają w tym wielkiego doświadczenia.

Typowym, najważniejszym objawem osób chorujących na zespół Turnera jest nietypowa budowa ciała. Prawie wszyscy chorzy cechują się niskim wzrostem, tzw. niskorosłością, rzadko przekraczającym 143 cm. Jest to różnica widoczna na pierwszy rzut oka, a ponadto dzieci w okresie dziecięcym rosną znacznie wolniej niż ich rówieśnicy, zaś w okresie dojrzewania nie pojawia się charakterystyczny nagły wzrost, typowy dla czasu pokwitania. Osoby te natomiast rosną dłużej niż ich zdrowi rówieśnicy, gdyż zwykle trwa to u nich aż do 21. roku życia.

Również proporcje ciała osób chorych na zespół Turnera, nie tylko jego długość, nie pozostawiają żadnych wątpliwości co do istnienia nieprawidłowości rozwojowych spowodowanych chorobą. Ciało cechuje się zazwyczaj krępą budową, szyja jest nietypowo krótka, zaś kończyny dolne są znacznie krótsze niż wymagałyby tego prawidłowe proporcje w stosunku do długości tułowia osoby chorej.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.