Jak sobie radzić z zapaleniem pęcherza?

zapalenie pęcherza

Jak sobie radzić z zapaleniem pęcherza?

Zapalenie pęcherza to dość bolesna i uciążliwa dolegliwość, która często lubi nawracać. Najczęściej (ok. 80% infekcji) wywołują go pałeczki okrężnicy, czyli bakterie Escherichia coli, występujące w naszym organizmie, a dokładnie w jelicie grubym. Nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia, dopóki pozostają w swoim naturalnym środowisku.

Sytuacja staje się niebezpieczna, gdy bakterie te dostaną się do cewki moczowej kobiety, ponieważ dzieli je tylko kilka centymetrów od pęcherza. Kiedy się do niego dostaną natychmiast wywołują stan zapalny. Infekcje mogą również wywoływać inne szczepy bakterii, między innymi pałeczki Gram ujemne, drożdżaki oraz wirusy. ponadto zakażenie dróg moczowych może powstawać także w wyniku wadliwego układu moczowego, chorób neurologicznych, czy cukrzycy. Zapalenie pęcherza u kobiet może być również następstwem zakażenia florą bakteryjną partnera po stosunku płciowym, szczególnie jeśli formy współżycia są urozmaicone. Najbardziej niebezpieczne są zakażenia bakteriami szpitalnymi, gdyż szczepy tych bakterii są wyjątkowo odporne na działanie wielu leków. Dolegliwość ta dotyka w przeważającej mierze kobiety, ponieważ mają inną budowę dróg moczowych od mężczyzn.

Metody leczenia zapalenia pęcherza

Odpowiednia ilość płynów dziennie

Wczesne objawy zapalenia pęcherza to najczęściej ból w podbrzuszu, częste parcie na pęcherz i trudności w jego opróżnieniu. Jeśli w porę zareagujemy, można złagodzić przebieg zapalenia, a nawet zatrzymać dalszy jego rozwój, tym bardziej jeśli infekcja zdarza się rzadko i łagodnie przebiega.

Przede wszystkim należy więcej pić w ciągu dnia, nawet do trzech litrów płynów. Pomoże to wypłukać namnożone w drogach moczowych bakterie. Niekiedy samo zwiększenie ilości wypijanych płynów okazuje się wystarczające w zahamowaniu rozwoju infekcji, gdyż woda, rozcieńczając mocz, usuwa wraz z nim większość bakterii. Najlepsza do tego jest niegazowana woda mineralna, zakwaszona sokiem z cytryny. Sprawdzi się także sok z czarnej porzeczki lub żurawiny, która zapobiega osadzaniu się bakterii na ściankach dróg moczowych. Można również przyjmować witaminę C i preparaty zawierające w swym składzie ekstrakt z żurawiny.

Nasiadówki ziołowe na zapalenie pęcherza

W złagodzeniu stanów zapalnych pęcherza moczowego pomogą nasiadówki ziołowe.

W tym celu należy przygotować zioła: wymieszać 4 łyżki borówki, 5 łyżek ziela dziurawca, ziela nawłoci, liści brzozy i 2 łyżki kory wierzby.

Alternatywą może być nasiadówka przygotowana wyłącznie z suszonych kwiatów rumianku. Przygotowaną mieszankę ziołową (3 łyżki) lub rumianek (3 łyżki) należy zalać trzema szklankami wrzątku i odstawić do zaparzenia pod przykryciem na 15 minut. Następnie napar należy przecedzić, wlać do wanny i uzupełnić taką ilością ciepłej wody, żeby biodra były zakryte podczas siedzenia. Nasiadówka taka powinna trwać ok. 15 minut. Ważne, aby woda była stale ciepła. Kąpiel można przygotować także nie mając wanny, korzystając z miski wstawionej do brodzika pod prysznicem. Dobrze jest stosować ją 2-3 razy w ciągu dnia, aż dolegliwości zaczną przechodzić.

Ciepłe okłady na zapalenie pęcherza

Bóle podbrzusza pojawiające się przy zapaleniu pęcherza spowodowane są skurczem mięśni gładkich. Nie trzeba jednak od razu sięgać po tabletki przeciwbólowe i rozkurczowe. Ulgę przyniosą rozgrzewające kompresy stosowane na dolne partie ciała. Jest to bardzo pomocne w pierwszych objawach infekcji. Należy wówczas położyć się do łóżka i robić gorące okłady na podbrzusze i dolną część pleców. Można do tego wykorzystać termofor lub poduszkę elektryczną, ewentualnie rozgrzany ręcznik.

Ten sposób łagodzenia bólu jest zabroniony w czasie ciąży!

Antybakteryjne leki na zapalenie pęcherza

Wizyta u lekarza jest konieczna, jeśli infekcje dróg moczowych pojawiają się częściej niż 3 razy w ciągu roku. Po wykonaniu ogólnych badań moczu lekarz będzie mógł stwierdzić, czy zakażenie bakteryjne faktycznie występuje, a na podstawie wyników przepisze właściwe leki odkażające drogi moczowe oraz przeciwbakteryjne. Kuracja taka trwa zazwyczaj około 7 dni.

Bardzo często stosowana jest także szczepionka doustna Uro Vaxom, która zawiera antygen E. coli i zapobiega częstym nawrotom zapalenia pęcherza.

Antybiotyki na zapalenie pęcherza

Niekiedy zapalenie pęcherza przebiega bardziej intensywnie. Towarzyszą temu podwyższona temperatura, a także mętny mocz o nieprzyjemnych zapachu, intensywnie żółtym zabarwieniu, niekiedy z widocznymi śladami krwi. Taki stan wymaga jak najszybszej wizyty u urologa. Specjalista z pewnością skieruje na badania ogólne moczu oraz na posiew z antybiogramem, który pozwoli na odpowiednie dobranie antybiotyków. Rozpoczętej kuracji antybiotykowej nie wolno przerywać, zwykle trwa ona 7-10 dni.

Zapalenie pęcherza moczowego – wideo porady

Oceń

Tagi:

  • jak sobie pomóc przy zapaleniu pęcherza

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.