Ten bolesny pęcherzyk na ustach wywołuje bardzo powszechny na świecie wirus. Zobacz, jak z nim walczyć zwłaszcza zimą,kiedy jest najbardziej aktywny?
Obecnie coraz częściej zdarzają się sytuacje, że wirusem opryszczki zarażone zostają dzieci około piątego roku życia. Jednak w postaci bolesnego pęcherzyka najczęściej pojawia się dopiero u nastolatków. Zdaniem lekarzy, wirusem opryszczki wargowej, czyli Herpes simplex typu pierwszego zarażona jest większość ludzi. Statystyki mówią tu nawet o 80-90 procent ludzi! Właśnie dlatego, że opryszczka jest tak powszechna, często jest traktowana jako problem natury kosmetycznej. Jednak jest to błędne myślenie! Trzeba ją leczyć tak samo, jak każda inną chorobę wirusową.
Jak się zarażamy?
Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub w trakcie bezpośredniego kontaktu. Wystarczy pocałunek z chorą osobą, picie i jedzenie ze wspólnych talerzy i sztućców, korzystanie z tych samych przyborów toaletowych, by wirus zadomowił się w naszym organizmie. Najgroźniejszym momentem jest sytuacja, kiedy u osoby, która ma opryszczkę pęka pęcherzyk. W płynie surowiczym, który wypełniał ów pęcherzyk znajduje się najwięcej wirusów.
Gdy się zarazimy, wirus umiejscawia się w układzie nerwowym i tam pozostaje uśpiony przez wiele lat. Gdy już raz się pojawi w naszym organizmie, już nigdy się go nie pozbędziemy. Uaktywnia się najczęściej w momencie, kiedy następuje spadek odporności.
Objawy
Pierwszy pęcherzyk zwykle pojawia się w okolicy ust, skóra na wardze zaczyna uporczywie swędzieć, potem zaczyna piec, puchnąć i ulega zaczerwienieniu. W tym miejscu dochodzi do powstania bolesnego pęcherzyka lub nawet kilku. Po określonym czasie zaczynają się ze sobą zlewać, tworząc owrzodzenia, z którego wypływa płyn surowiczy. Po upływie kilku dni pęcherzyki zasychają i goją się. Pojawia się strupek. Jeśli nie ulegnie uszkodzeniu, odpadnie sam po kilku dniach.
Leczenie
Jak dotąd nie ma jeszcze skutecznej szczepionki, która skutecznie zapobiegłaby nawrotom opryszczki. Można jednak łagodzić je przebieg, a nawet zapobiegać kolejnym atakom.
TABLETKI W sytuacji, gdy opryszczka pojawiła się po raz pierwszy, dermatolog wypisze lek antywirusowy. Należy go brać do siedmiu dni, w częstych dawkach, nawet po pięć tabletek dziennie. Dzięki takiej terapii możemy w przyszłości zapobiec nawrotom choroby.
Na częstsze ataki
Jeśli jednak opryszczka pojawia się co najmniej kilka razy w roku, wówczas lekarz może zadecydować o leczeniu doustnym, przepisując leki recepturowe. Kuracja może trwać nawet do kilkunastu miesięcy.
Zdarza się, że wirus opryszczki może atakować nawet co miesiąc. Pęcherzyki pojawiają się całymi grupami, zlewają się i tworzą owrzodzenia. Wtedy może dojść do niebezpiecznym powikłań. Aby temu zapobiec konieczne jest leczenie szpitalne. Można wtedy podawać leki przeciwwirusowe dożylnie, tylko wtedy można zapobiec dalszym zakażeniom.
Łagodzenie dolegliwości
Niekiedy można nie dopuścić do pojawienia się pęcherzyka. Trzeba tylko odpowiednio szybko zaaplikować środki przeciwwirusowe w postaci maści lub kremu na zmienione miejsce. Ich działanie polega na blokowaniu dostępu wirusów do zdrowych komórek skóry, łagodzeniu objawów i przyspieszeniu gojenia się opryszczki.
MAŚCI I KREMY W aptece dostępnych bez recepty leków na opryszczkę jest wiele. Są to kremy, płyny wysuszające, maści odkażające. Jeśli nie masz pod ręką specjalnych preparatów, możesz szybko odkazić swędzące miejsce przez pocieranie do zamoczoną w wodzie tabletka aspiryny lub polopiryny.
Jak maskować pęcherzyki?
Pomocne okazują się plasterki, które przyspieszają zasychanie zmian, jak również chronią przed ich zerwaniem chroniąc przed dostaniem się bakterii. Ale także maskują niezbyt estetyczne zmiany na twarzy. Gdy pęcherzyki ulokowały się w miejscach, gdzie niemożliwe okazuje się przyklejenie plasterka, wówczas smaruj zmiany na noc wazeliną kosmetyczną.
W fazie, gdy na wargach zaczynają pojawiać się strupki, ważne jest właściwe ich natłuszczanie.