Opryszczka jest nieprzyjemną infekcją wirusową, której towarzyszy występowanie na skórze lub błonach śluzowych pojedynczych, bolesnych, swędzących pęcherzyków.
Najczęściej umiejscowione są one na wargach i wokół ust. W trakcie infekcji powiększają się węzły chłonne, pojawia się uczucie napięcia w zmienionych okolicach, a poprzedza ją swędzenie i kłucie danej okolicy skóry. Po pewnym czasie pęcherzyki przysychają i goją się.
Wskazówki, jak walczyć z opryszczką
Należy pamiętać, że wirus opryszczki jest stale obecny w organizmie nosiciela, objawy zewnętrzne występują dopiero pod wpływem konkretnego czynnika, np. przeziębienia lub osłabienia – warto więc dbać o organizm, wzmacniać odporność, aby zapobiegać tej nieprzyjemnej dolegliwości.
Kiedy już jednak dojdzie do uaktywnienia się wirusa i w okolicy ust pojawią się bolesne pęcherzyki, warto osuszać je stężonym alkoholem aż do zgojenia się zmian, pod żadnym pozorem nie można ich natomiast drapać – utrudnia to gojenie, a co gorsza – może przyczynić się do rozprzestrzenienia się wirusa, nawet do oka (szczególnie niebezpieczne). Po każdym kontakcie z pęcherzykiem należy umyć ręce i – niestety – trzeba zrezygnować z pocałunków.
Warto również zaopatrzyć się w specjalne preparaty, dostępne w aptekach, które zawierają składniki antywirusowe – powinno się stosować je jeszcze przed pojawieniem się pęcherzyka, kiedy czujemy mrowienie i swędzenie zwiastujące opryszczkę.
Przy częstych nawrotach opryszczki warto pomyśleć o kuracji przeciwwirusowej, polegającej na przyjmowaniu przez kilka miesięcy specjalnego leku przeciwwirusowego, który hamuje namnażanie się wirusa.