Najwięcej reakcji alergicznych występuje wiosną. Gdy wszystko wokół budzi się do życia, kwitną trawy i drzewa, dla alergików zaczyna się okres prawdziwej męczarni: dokucza im katar sienny, duszności i świąd skóry. Jeśli przyczyna alergii jest nieznana, lekarze często zalecają wykonanie testów alergologicznych. Wynik testu porównuje się następnie z wynikami badań klinicznych i obserwacji pacjenta.
Alergia jest nieprawidłową reakcją nadwrażliwego organizmu na bodziec zwany alergenem. Najwięcej uczuleń wywołują takie alergeny wziewne, jak: roztocza kurzu domowego, złuszczone substancje naskórka i sierść zwierząt domowych (psów, kotów, chomików, szczurów i świnek morskich), zarodniki pleśni i grzybów, pyłki roślin i kwiatów, kosmetyki i środki piorące.
Skąd się biorą alergie?
O alergii mówi się często, że jest chorobą dziedziczną. Nie dziedziczymy jednak samej alergii, ale skłonność do niektórych reakcji, pewne cechy reagowania organizmu. Trzeba też mieć na uwadze, że żyjemy na ogół w tym samym co nasi przodkowie klimacie, a postępujące skażenie środowiska ułatwia ujawnienie się alergii i nasila jej objawy.
Jedną z przyczyn alergii są częste infekcje wirusowe w wieku dziecięcym, którym sprzyja między innymi życie w wielkich miastach, w zanieczyszczonym środowisku, a także palenie papierosów przez rodziców, zwłaszcza matki. Dym tytoniowy uszkadza śluzówkę dróg oddechowych, ułatwiając przedostanie się alergenów do wnętrza organizmu i osłabiając odporność ustroju. Stąd tak wiele zachorowań na astmę oskrzelową, jedną z najcięższych i najbardziej rozpowszechnionych alergii wśród dzieci.
Czy alergii można zapobiec?
W zapobieganiu atakom alergii czy ograniczaniu ich objawów najważniejsza jest profilaktyka, czyli unikanie czynników uczulających. Na ogół pierwszym krokiem w leczeniu jest usunięcie alergenu z otoczenia. Jeśli jest to nie możliwe, jak w przypadku alergii wziewnych na kwitnące trawy i pyłki roślin, prowadzi się odczulanie. Polega ono na wprowadzaniu do organizmu znanego alergenu w dawkach stopniowo wzrastających. Odczulanie trwa nieraz wiele miesięcy, a nawet kilka lat i powinno być co jakiś czas powtarzane.
Profilaktyka alergii
Niektórych alergii mogą uniknąć nawet osoby atopowe, czyli posiadające wrodzoną skłonność do reakcji alergicznych.
Oto kilka wskazówek:
- w mieszkaniu i w miejscu pracy wprowadź bezwzględny zakaz palenia tytoniu;
- zrezygnuj ze spania zarówno w pościeli puchowej, jak i wykonanej z pierza. Uczulać może również tak zwana pościel ekologiczna (z naturalnych surowców). Najlepiej zaopatrzyć się więc w pościel przeciwalergiczną, wykonaną z polimerów, na których roztocza, najsilniejszy z alergenowych składników kurzu, nie rozwijają się. Warto też wiedzieć, że roztocza odżywiają się zniszczonym naskórkiem, którego pełno jest w pościeli, dlatego należy często ją zmieniać;
- z sypialni usuń dywany, zasłony, firanki i doniczki z kwiatami, które są siedliskiem kurzu. Książki przechowuj w oszklonych bibliotekach;
- nie hoduj domowych zwierzaków, a zwłaszcza kotów, chomików, szczurów i świnek morskich;
- nie wykonuj własnoręcznie remontu mieszkania, unikniesz w ten sposób kontaktu z klejami, farbami i lakierami;
- zrezygnuj z zawodu piekarza i cukiernika, weterynarza, hodowcy zwierząt futerkowych, fryzjera, pielęgniarki oraz z pracy w zakładach chemicznych.