Jak rozpoznać problemy z wątrobą?

Jak rozpoznać problemy z wątrobą?

bol watroby

Jak rozpoznać problemy z wątrobą?

Dopóki wątroba jest zdrowa, rzadko myślimy o tym, że w ogóle ją mamy, gdyż właściwie nie odczuwamy tego faktu. Eksploatujemy ją więc nadmiernie, przeciążamy, nie zdając sobie sprawy, że skutki tego mogą być fatalne.

Z reguły uważamy, że rola naszej wątroby ogranicza się jedynie do udziału w procesie trawienia. Jednak to tylko jedno z wielu jej rozlicznych zadań. Wątroba bierze bowiem czynny udział w szeregu ważnych procesów, które zachodzą w ludzkim organizmie. Dla przykładu uczestniczy w przemianie materii, jest rodzajem filtra, który odtruwa nasz organizm z toksyn, które wprowadzamy do niego wraz z pokarmem, a także tych, które powstają w rezultacie procesów metabolicznych. Stanowi także swego rodzaju magazyn, który gromadzi witaminy oraz żelazo, a potem uwalnia. zawsze kiedy, gdy organizm tego potrzebuje.  Widać więc wyraźnie, że wątroba ma znaczący wpływ na cały nasz ustrój. Jako że w ogromnym stopniu to od nas samych zależy, czy będzie nam dobrze służyła przez długie lata, warto wiedzieć, jak rozpoznać problemy z wątrobą i jak im zapobiegać.

Przyczyny bólu w okolicach wątroby

Wielu z nas myśli, iż głównym powodem zaburzeń trawiennych, które towarzyszą nam każdego dnia, są problemy z wątrobą. Jednak to nie ona jest niejednokrotnie odpowiedzialna za dolegliwości i złe samopoczucie. Zazwyczaj przyczyną bólu brzucha po przejedzeniu są wzdęcia.

Na ogół wszyscy uważają za sprawę normalną, że po zjedzeniu ciężkostrawnego, obfitego posiłku lub po wypiciu dużej ilości alkoholu nawet zdrowa wątroba ma prawo się zbuntować – puchnie wtedy i zaczyna pobolewać. Tymczasem wątroba nigdy nie daje o sobie znać bez istotnej przyczyny. Wszelkie dolegliwości są zatem sygnałem, iż w przewodzie pokarmowym dzieje się coś niedobrego. Jeśli więc po zjedzeniu pewnych potraw źle się czujemy, powinniśmy pójść do lekarza, by sprawdzić, co jest tego powodem.

Oczywiście zdarzają się także takie sytuacje, kiedy to właśnie wątroba jest odpowiedzialna za nasze cierpienia. Przyczyną bólu występującego w okolicy wątroby mogą być stany zapalne dróg żółciowych, kamica, a także zaburzenia funkcjonowania pęcherzyka żółciowego. Jest on zbiornikiem żółci wytworzonej przez wątrobę i niezbędnej w procesie trawienia.

We właściwym momencie pęcherzyk kurczy się i „wypycha” żółć do dwunastnicy. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy kurczy się on zbyt mocno albo nie dość często. Wówczas możemy odczuwać nieprzyjemne dolegliwości. Ciężkostrawny posiłek, silne zdenerwowanie, a nawet zmarznięcie może wywołać ból wątroby u osób cierpiących na takie schorzenia.

Co szkodzi wątrobie?

  1. Alkohol, który pijemy zbyt często i w zbyt dużych ilościach, uszkadza miąższ wątroby i przyczynia się do jej marskości.
  2. Nieregularne odżywianie się, zwłaszcza głodzenie się, unikanie przyjmowania posiłków, sprawia, że wątroba zaczyna działać w sposób zaburzony.
  3. Dieta wysokotłuszczowa, czyli spożywanie zbyt dużej ilości tłustych mięs, wędlin itp., prowadzi do nadmiernego obciążenia wątroby i doprowadza do zakłócenia jej właściwego funkcjonowania.
  4. Przyjmowanie dużych ilości leków, szczególnie antybiotyków, sulfamidów, środków uspokajających lub nasennych (m.in. relanium, elenium, oxazepamu), może sprawić, iż wątroba, obciążona zbyt dużą ilością toksyn, zacznie pracować na zwolnionych obrotach.
  5. Silny stres, trwający dłuższy okres, wpływa niekorzystnie na pracę pęcherzyka żółciowego i może przyczynić się do problemów z nim w przyszłości.
1/5 - (1 vote)

One Response

  1. Teresa 19 maja 2015

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.