Anemia, zwana inaczej niedokrwistością, to choroba, której nie wolno lekceważyć, gdyż nieleczona może przyczynić się do szeregu dalszych problemów zdrowotnych, np. z tarczycą czy woreczkiem żółciowym.
Ważna jest więc odpowiednia diagnoza, a także podjęcie prawidłowego leczenia.
Przyczyny i objawy anemii
Przyczyną anemii jest zbyt mała ilość czerwonych krwinek oraz czerwonego barwnika krwi wywołana przez niedobory żelaza i witaminy B12. Prowadzi do szeregu nieprzyjemnych dolegliwości – uczucia przemęczenia, duszności i kołatań serca, wypadania włosów, kruchości i łamliwości paznokci, a także wewnętrznego niepokoju. Anemika można rozpoznać po bladej cerze i braku energii do działania.
Leczenie anemii
Jeżeli lekarz zdiagnozuje u nas anemię, będzie starał się zdiagnozować jej przyczynę. Do czynników sprzyjających niedokrwistości można zaliczyć m.in. nadmierną utratę krwi w czasie miesiączki, upośledzone wchłanianie witamin i mikroelementów, wrodzoną wadliwą budowę krwinek czy zażywanie leków przeciwreumatycznych, przeciwzakrzepowych, na nadciśnienie czy hormonalnych.
W związku z tym leczenie może przebiegać wielotorowo. Często konieczna jest zmiana diety – wprowadzenie produktów bogatych w żelazo, takich jak ryby, mięso, żółtka jaj, zielone warzywa, a także produktów zawierających witaminę C. Sięgajmy też chętniej po produkty zawierające witaminę B12, tj. nabiał, drób, ryby i jaja.
W przypadku zażywania na stałe leków sprzyjających anemii warto zapytać lekarza, czy nie istnieją jakieś ich zamienniki, które nie będą tak inwazyjnie wpływać na ilość czerwonych krwinek czy hemoglobiny w naszej krwi.