Wiele jest zalet spływów kajakowych. Poprawiają kondycję organizmu, hartują ciało, wpływają na charakter, a także są świetną okazją do przeżycia niesamowitej przygody. Dlatego jeśli macie trochę czasu i ochoty, udajcie się na spływ kajakiem.
Kajakarstwo to dość popularny sport, który można uprawiać nawet z całą rodziną. Wystarczy wziąć wiosła w dłoń i udać się w wyprawę. Dużym atutem jest fakt, że do jego uprawiania niepotrzebne są duże nakłady finansowe ani doskonałe umiejętności pływackie. Nie ma żadnych ograniczeń, co do wieku i płci. Jako, że dostępność do sprzętu wioślarskiego jest ogromna, użytkowników z roku na rok przybywa.
Co powinien wiedzieć początkujący?
Udając się na spływ rzeczy, możemy z góry przygotować się na mniejszy wysiłek niż w czasie pływania po jeziorze, ale konieczne jest doświadczenie. Na pierwszy spływ lepiej nie udawać się w pojedynkę, a z doświadczonym przewodnikiem. Świadomość, że jest obok nas przeszkolony fachowiec o wiele lepiej wpływa na nasza psychikę, ale również i bezpieczeństwo. Na tego rodzaju wyprawie do dyspozycji uczestników pozostają kamizelki, produkty żywnościowe, sprzęt obozowy czy też miejsca noclegowe. Jedyne, co dla wielu stanowi minus takiej wycieczki, to z góry zaplanowany, sztywny termin, jasno wytyczone godziny zbiórki, podporządkowywanie się grupie i brak możliwości przerwania spływu w wybranym przez siebie momencie. Wiele takich wypraw organizowanych jest w okresie wakacyjnym, stąd też trzeba się liczyć ze zwiększonym „ruchem na wodzie”.
Początkujący kajakarz powinien przygotować sobie stosowną odzież. Ważne jest, aby mieć szybko schnące ubranie, dlatego niewskazane są ciuchy z bawełny czy tez jeansu.
Rodzaje kajaków
Kajaki można podzielić z uwagi na długość i wytrzymałość.
- kajak nizinny: dla jednej lub dwóch osób, ma 5 metrów długości,
- kajak górki dla jednej osoby, mierzy od 3-3,5 metrów długości,
- kajak morski ma sześć metrów długości i jest najmocniejszy
Pływanie kajakiem
Wiele osób jest zdania, że pływanie kajakiem to to samo, co chodzenie po wodzie. Nie trzeba uczyć się pływania kajakiem. Należy jedynie pamiętać, że wsiadamy, przybijamy do brzegu zawsze dziobem pod prąd. W kajakach, w których zasiadają dwie osoby, ta siedząca z tyłu jest sternikiem.
Stale trzeba monitorować głębokość wody. W tym celu wykorzystaj wiosło.
Staraj się omijać kamienie oraz inne przeszkody pływające na powierzchni wody. W ich sąsiedztwie jest większy prąd, który może ściągnąć kajak do brzegu.
Uważnie przyglądaj się, czy nie kierujesz się w stronę mielizny. Tam, gdzie woda jest płytka, zazwyczaj woda jest zmarszczona i bardziej pluskająca.
Gdy przepływasz pod mostem – zwolnij.
Pływając po jeziorze staraj się być blisko brzegu. Na jego środku w każdej chwili może zaskoczyć się większy wiatr i fale.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Pływając kajakiem, unikaj garbienia się. Wyprostowany kręgosłup to przyjemniejsze pływanie, gdyż po kilku godzinach spędzonych w kajaku, ból pleców może skutecznie uprzykrzyć wycieczkę.
Ściskanie wiosła powoduje odciski na dłoniach!
Miej ze sobą klapki, które umożliwiają swobodne spacerowanie po wodzie. Miej pod ręką również okrycie na głowę, okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem.
Gdy udajesz się na pierwszy w swym życiu spływ, zadbaj o to, aby nie był zbyt forsujący. W przeciwnym wypadku szybko nabawisz się otarć i odcisków.