Jak przekonać dziecko do zdrowego odżywiania?

Wiadomo, że dzieci ciągle obserwują dorosłych. Jeśli rodzice dużo mówią o zdrowym trybie życia, natomiast niewiele w tej sprawie robią , maluch zaczyna rozumieć, że ta teoria wcale nie musi pokrywać się z praktyką. Sport jest ważny, zwłaszcza, dla małych chłopców , bo w ich przypadku mała aktywność fizyczna  może powodować  kłopoty w kontaktach  społecznych i ucieczkę w świat wirtualny.

Nawyki żywieniowe powinni ustalać rodzice i nie zaleca się nagradzanie dzieci czekoladkami. Rodzice powinni zadbać o czytelne relacje między dzieckiem. Wszystkie rodzinne decyzje trzeba podzielić na trzy kategorie: sprawy o których decydują rodzice, problemy, w których współdecyduje dziecko, i takie w których decyzje podejmuje samo dziecko. Pamiętaj, że czym ono starsze, tym obszar , w którym  jest osobą współdecydującą  lub podejmującą samodzielnie decyzje , powinien stawać się coraz większy. Należy pamiętać, ze każda decyzja dziecka niesie za sobą konsekwencje i trzeba o tym mu uzmysławiać.

Wystarczy wprowadzić kilka zasad i konsekwentnie ich przestrzegać. Jeśli twój dzieciak kocha słodycze, nie ma powodu, by mu ich całkowicie zabraniać. Jeżeli zjada je w dużych ilościach to należy mu je ograniczyć. Np. raz w tygodniu w sobotę ogłoś słodki dzień, “ale bez przesady”.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.