Jak zachęcić niejadka do jedzenia?

Jeżeli Twoje dziecko jest niejadkiem, to każdy posiłek jest prawdziwą walką o kolejny zjedzony kęs. I bardzo stresuje każdą ze stron.

Co więc zrobić, aby zapobiec sytuacji, kiedy maluch na widok łyżki odwraca głowę i zaciska usta? Podpowiadamy dzisiaj.

By niejadek zjadł obiadek, czyli kilka wskazówek, jak zachęcić dziecko do jedzenia

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że zdrowe, prawidłowo rozwijające się dziecko je tyle, ile potrzebuje. Jego organizm nie dopuści do dobrowolnej śmierci głodowej! Dlatego nie zmuszaj dziecka do jedzenia, komponuj ciekawe posiłki i staraj się trafić w gust malucha. Nie wprowadzaj nerwowej atmosfery, gdyż wtedy dziecko na pewno nie będzie chętnie jadło. Nowe potrawy podawaj mu zawsze na przemian z tymi, które lubi,  pozwalaj mu odkrywać przyjemność z jedzenia.

  • Jedzcie razem.

Jako że dziecko zawsze naśladuje rodziców, dobrze jest, aby razem z nimi jadło. Pilnuj też, aby pora posiłków była stała.

  • Jedzcie w dobrej atmosferze.

Wiadomo, że o wiele przyjemniej i chętniej spożywa się posiłki, kiedy panuje dobra atmosfera. Stres skutecznie odbiera apetyt, zwłaszcza najmłodszym, dlatego unikajmy przy posiłkach nerwowych słów, zmuszania do jedzenia itp.

  • Daj dziecku możliwość wyboru.

Pozwalaj swojej pociesze, w granicach rozsądku oczywiście, wybierać posiłki, jakie będzie jadł. Nie pytaj jednak bezpośrednio o to, na co ma ochotę, ale raczej dajmy mu do wyboru np. dwie możliwości, spośród których będzie mógł wybrać jedną.

  • Dbaj o wygląd potraw.

Aby niejadek chętniej spoglądał na potrawy, dobrze jest, aby były one odpowiednio przygotowane i ciekawie podane. Ciekawe dla najmłodszych są -zdaniem dietetyków – kompozycje złożone z siedmiu różnych elementów w sześciu kolorach, ułożone dookoła talerza, np. w uśmiechnięte buzie czy zwierzątka.

zachęta dla niejadka

Aby zachęcić dziecko do jedzenia, zadbaj o ciekawy wygląd przygotowywanych dla niego posiłków.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.