Jak podtuczyć niejadka?

Każda mama martwi się, gdy jej dziecko nie chce jeść. Mama niejadka z pewnością wie ile trwa walka o zjedzenie choćby łyżki zupy. Co zrobić by zachęcić dziecko do jedzenia? Lub przynajmniej nie zniechęcić go do jedzenia jeszcze bardziej?

Po pierwsze zapomnij o przechytrzaniu (nie lubi warzyw więc ukryję je w mięsie), po drugie o przekupstwie (zjedz obiad to dostaniesz batonika) i po trzecie o przymusie (jak nie zjesz nie oglądniesz dzisiaj bajki). Takie zachowanie tylko pogorszy sytuację i zupełnie zniechęci dziecko do jedzenia.

Jak więc postępować z niejadkiem?

1. Nie porównuj swojego malucha do innych dzieci. Każde dziecko je tyle ile potrzebuje, jeśli twoje dziecko rozwija się prawidłowo nie masz powodu do zmartwień. Nie patrz na to, że inne dzieci jedzą więcej. Nie bój się, że dziecko się zagłodzi. Każde dziecko rodzi się z instynktem pokarmowym.

2. Dzieci mają dużo mniejszy żołądek od dorosłego człowieka, dlatego jedzą dużo mniejsze porcje od nas. Nie martw się więc, gdy dziecko zje małą chochelkę zupy, albo jednego ziemniaka, widocznie tylko właśnie potrzebował, aby zaspokoić głód.

3. Dobre maniery podczas posiłku są ważne, ale naukę ich lepiej zostaw na potem. Nie przejmuj się więc, że dziecko grymasi, pobrudzi się przy jedzeniu lub wyrzuca z talerza to, co mu nie smakuje. Jeśli zaczniesz ciągle go pouczać: siedź prosto, jedz łyżką, a nie widelcem, jedz wszystko po koli, sprawisz, że dziecko będzie się czuło po prostu źle przy stole i nie będzie miało ochoty na jedzenie. Jeśli jest mu wygodniej jeść łyżką, pozwól mu na to, a jeśli nie ma ochoty zjeść marchewki, nie rób z tego powodu tragedii.

4. Ustal stałe pory posiłków. Dzieci lubią mieć stały rytm dnia. Lubią wiedzieć, że teraz jest czas na zabawę, teraz jest czas na bajkę, a teraz czas na jedzenie. Dziecko raczej niechętnie będzie jeść posiłek, gdy właśnie oderwiesz go od od ulubionej zabawy.

5. Ogranicz przekąski między posiłkami. Jeśli twoje dziecko ciągle zajada pomiędzy posiłkami sycące batoniki, chipsy, paluszki czy czekoladowe cukierki nie dziw się, że nie ma potem ochoty na obiad.

6. Urozmaicaj menu. Nikt nie lubi nudy na talerzu, nawet ulubione danie jedzone w kółko może w końcu się znudzić. Staraj się więc gotować różne potrawy, maluch z pewnością będzie ciekawy jak smakuje coś nowego.

7. Postaraj się, aby jedzenie wyglądało apetycznie i kolorowo. Nic tak nie zachęci dziecka do jedzenia jak gama kolorów na talerzu. Na kanapce możesz np. ułożyć kolorowe misie zachęcające do jedzenia, na plasterku szynku połóż krążki rzodkiewki – oczy, zielony groszek – nosek i kawałek papryki – usta. Takiego misia chętnie zje nawet największy niejadek.

8. Pozwól dziecku wybierać ulubione rzeczy. Zanim zrobisz kanapki zapytaj czy maluch woli szynkę czy ser, a jeśli wiesz, że nie lubi soku jabłkowego, nie wmuszaj go w niego, pozwól, aby pił swój ulubiony o smaku pomarańczy.

9. Picie dopiero po posiłku. Nie podawaj picia dziecku przed, ani w trakcie posiłku. Jeśli dziecko zapełni sobie żołądek wodą, albo sokiem na pewno nie zmieści obiadu.

10. Pozwól dziecku jeść tyle, ile chce i nie poganiaj go. Być może samodzielne jedzenie nie jest jeszcze dla niego tak proste i zajmuje mu to więcej czasu.

 

 

Jak podtuczyć niejadka – wideo porady

Jak postępować, gdy nasze dziecko nie chce jeść

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.