Jak kupować produkty żywnościowe dla dziecka?

Dylematy, jakie produkty żywnościowe wybierać dla dziecka, aby zapewnić mu zdrowy, prawidłowy rozwój,dręczą zapewne niejedną młodą mamę, zwłaszcza, jeżeli do tej pory nie miała ona okazji do zdobycia doświadczenia w zakresie karmienia najmłodszych. W sytuacji, kiedy zasobność portfela jej na to pozwala, może bardzo ułatwić sobie życie, kupując gotowe produkty, których obecnie w sklepach jest naprawdę wiele.

Czy warto po nie sięgać? Jakie produkty wybierać? Podpowiadamy dzisiaj.

Jakie produkty są najwartościowsze?

Najlepszy start w zdrowe życie zapewnia dziecku mleko matki. Jest ono gotowe do spożycia zawsze wtedy, kiedy niemowlę chce jeść, zawiera też wszystkie składniki odżywcze konieczne do rozwoju dziecka. Instytut Matki i Dziecka od dawna promuje karmienie piersią. Jeśli jednak dziecko nie może korzystać z tego najlepszego na świecie pokarmu, wówczas wskazane jest wprowadzenie do jego diety mleka modyfikowanego, upodobnionego składem do mleka kobiecego. Dostępne są mleka dla niemowląt oraz starszych dzieci w różnym wieku (i właśnie do wieku należy je zawsze dobierać).

Jak kontroluje się jakość żywności dla dzieci?

zdrowe żywienie dzieci

Wbrew pozorom zapewnienie dziecku zdrowych, zbilansowanych i bezpiecznych dla niego posiłków nie jest trudne.

Wszystkie produkty spożywcze, które dedykowane są najmłodszym, zwłaszcza dla niemowląt, zalicza się do dietetycznych środków spożywczych, które podlegają specjalnym przepisom. Przed znalezieniem się w sprzedaży poddawane są testom w celu uzyskania atestu Głównego Inspektora Sanitarnego. Dzięki temu, kupując je, masz gwarancję, iż zapewniają odpowiednią wartość odżywczą oraz jakość zdrowotną. Instytut Matki i Dziecka wypowiada się na temat wartości odżywczej produktu, a także podejmuje decyzję, od jakiego wieku można go podać niemowlęciu. Na temat parametrów jakości zdrowotnej wypowiada się Państwowy Zakład Higieny. Także przetwory, które trafiają na polski rynek z zagranicy, muszą uzyskać zezwolenie Głównego Inspektora Sanitarnego (otrzymuje je importer lub producent).

Produkcja przetworów dla najmłodszych jest ściśle nadzorowana. Specjalne służby agrotechniczne zajmują się fachowym szkoleniem rolników, którzy dostarczają surowce. Są one dokładnie selekcjonowane i badane, ze zwróceniem szczególnej uwagi na poziom metali szkodliwych dla zdrowia, zawartość azotanów i azotynów, pozostałości pestycydów, aflatoksyn, antybiotyków itp. Takie zabiegi są niezbędne, aby na przykład marchew czy inne warzywa ze słoiczka były bezpieczne i hodowane w jak najbardziej ekologicznych warunkach. Nie zyskamy takiej pewności, kupując warzywa na bazarze, nawet u z pozoru zaufanego sprzedawcy.

Warto podkreślić, iż współczesny model żywienia niemowląt jest bardziej elastyczny od dawnego. Promuje on karmienie piersią i wprowadzanie w odpowiednim czasie posiłków dodatkowych, najpierw bezmlecznych — soków, przecierów, papek różnego rodzaju, potem mięsa, żółtka i produktów węglowodanowych.

W związku z tym, iż na rynku dostępnych jest wiele produktów żywnościowych dla najmłodszych, dobrze jest śledzić ukazujące się na ten temat publikacje i kupować produkty różnych firm, a także od czasu do czasu samodzielnie przygotowywać dziecku potrawy z produktów wysokiej jakości.

Jak kupować produkty żywnościowe dla dzieci i niemowląt?

Koniecznie musimy sprawdzać, co kupujemy. Prawidłowa informacja żywieniowa na opakowaniach produktów przeznaczonych dla niemowląt i dzieci powinna uwzględniać takie dane, jak:

  • wiek niemowlęcia, od którego można dany produkt stosować,

  • skład surowcowy,

  • wartość odżywczą,

  • warunki przechowywania,

  • info o tym, czy jest to produkt bezglutenowy, bezmleczny, wzbogacony w żelazo itd.,

  • czytelny termin przydatności do spożycia.

dziecko-je

Jak przygotowywać posiłki dla dzieci i niemowląt?

Przygotowując samodzielnie posiłki dla najmłodszych, często popełniamy błąd, jakim jest ich nadmierne zagęszczenie. Wydaje nam się, iż jeśli nasypiemy kopiastą miarkę na przykład mleka modyfikowanego, zamiast zalecanej płaskiej, to produkt będzie lepszy, smaczniejszy, bardziej pożywny. Niestety, to poważny błąd. Miareczki są tak konstruowane, by nabierać zalecaną w recepturze ilość proszku mlecznego, a więc przygotowywać mleko o wartości odżywczej optymalnej dla dziecka.

Zwróćmy też baczną uwagę na to, czego używamy do rozcieńczania mleka modyfikowanego i mieszanek. Często jakość wody pitnej pozostawia wiele do życzenia, dlatego powinniśmy stosować filtr posiadający atest Państwowego Zakładu Higieny. Można używać wody oligoceńskiej (nie wolno jej przechowywać dłużej niż dwa dni) lub jedną z wód stołowych (wskazane jest uzgodnienie jej rodzaju z lekarzem pediatrą opiekującym się dzieckiem).

Do diety niemowlęcia w drugim półroczu życia wprowadza się najpierw dwu-, a potem wieloskładnikowe przetwory warzywno-mięsne. Najczęściej zawierają one 3—6 g białka (w 100 g produktu). Asortyment tych przetworów jest bogaty i urozmaicony. Słoiczki z gotową potrawą kuszą ze sklepowych półek.

Zaletą słoiczka jest również to, że łatwo go odkręcić. Gdy przy odkręcaniu rozlegnie się charakterystyczne „plasknięcie”, mamy pewność, że produkt był prawidłowo zamknięty i przechowywany, jest więc bezpieczny dla dziecka. Do przetworów przeznaczonych dla niemowląt i małych dzieci stosuje się wyłącznie opakowania szklane.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.