Jak gotować dla dziecka?

Solić potrawy czy nie? Warzywa gotować w małej czy w dużej ilości wody? Pytania można mnożyć. Każdy rodzic chciałby zdrowo żywić swoje dziecko, jednakże nawet najdoskonalszy kucharz-amator będzie miał w tym aspekcie wiele wątpliwości.

Warzywa

Zaleca się mycie warzyw zarówno przed obraniem, jak i po. Wyjątkiem są maliny, truskawki, poziomki i jagody, które szybko chłoną wilgoć. Płuczemy je delikatnie i tylko jeden raz.

Aby jarzyny traciły jak najmniej witamin i cennych minerałów należy zalać je jak najmniejszą ilością wody i gotować tylko tyle, ile tego potrzebują. Należy unikać ich rozgotowania.

warzywaJeszcze lepsze efekty przynosi gotowanie na parze. Pozwala to zachować więcej walorów smakowych i cennych składników. Proces parowania powinien trwać nie dłużej niż 20-25 minut. To bardzo ważne, ponieważ pod wpływem zbyt długiej obróbki termicznej, warzywa tracą smak i wartości odżywcze.

Blanszowanie jest kolejną metodą zachowywania trwałości witamin i składników mineralnych. To kilkakrotne przelanie surowych jarzyn wrzątkiem. Blanszowanie neutralizuje enzymy, które wpływają na zmianę wyglądu i koloru warzyw. Jeśli są dla dziecka za twarde, można je zmiksować lub drobno pokroić.

Łączenie składników

Dietetycy są zdania, że podając do zjedzenia pewne składniki posiłków, ułatwiamy organizmowi przyswajanie licznych witamin i soli mineralnych. Dlatego marchewkę, dynię czy szpinak podajemy z dodatkiem tłuszczu. Dzięki takiemu połączeniu beta-karoten może być wykorzystany przez organizm. Oliwą z oliwek czy olejem słonecznikowym skrapiaj pomidory, sałatę i paprykę.

Mięso podawaj zawsze z warzywami lub kaszami. Jest w nim białko, które zwiększa wchłanianie żelaza zawartego w zbożach i jarzynach. Do takiego posiłku dobrze jest dodać sok owocowy. Witamina C zwiększy przyswajanie żelaza przez organizm.

Zupa szczawiowa czy botwinka powinna być podawana ze śmietaną. Dzięki temu kwas szczawiowy połączy się z wapniem zawartym w śmietanie i nie będzie „wykradał” go z zapasów organizmu.

Jakie tłuszcze są zdrowe dla dziecka?

Dietetycy polecają olej rzepakowy, w którym znajduje się wiele kwasów DHA, które są ważne dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego i siatkówki oka.

olej rzepakowy

Sprawdza się do smażenia, jednak warto podawać go na surowo. Można wzbogacać nim zupki.

Poza olejem rzepakowym dobroczynne działanie ma oliwa z oliwek i olej słonecznikowy. Zamiast masłem, lepiej kanapki smarować margaryną kubkową. Tłuszcze zwierzęce dziecko przyswaja jedząc mięso, ryby i jaja. Dlatego ważniejsze jest, żeby dostawał odpowiednio dużo tłuszczy roślinnych.

Aby mięso nie było ciężkostrawne należy zawsze smażyć je na świeżym tłuszczu. Na patelnię wylewaj jak najmniej tłuszczu.

Unikaj robienia panierki, ponieważ mąka i bułka dodatkowo chłoną tłuszcz.

Mrożonki

Można korzystać z mrożonek, ponieważ proces mrożenia nie powoduje utraty cennych wartości odżywczych. Z powodzenie można mrozić ugotowane dania, które wcześniej należy podzielić na porcje i ostudzić. Dopiero zimne można przełożyć do zamrażarki. Każdą porcję dokładnie opisz. Zamrożone zupki można trzymać maksymalnie przez trzy tygodnie w temperaturze -18 stopni Celsjusza. zupki rozmrażaj w lodówce, ponieważ w temperaturze pokojowej rozwijają się drobnoustroje.

Doprawianie

Dań dla niemowląt nie należy dosalać. Maluch posiada więcej kubków smakowych niż dorosły, dlatego jest w stanie lepiej wyczuć naturalny smak marchewki. Jeśli chcesz wzbogacić smak potraw, po pół roku możesz zacząć dodawać do zupek łagodne warzywne i ziołowe przyprawy, jak por, seler czy bazylię.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.