Jak kąpać noworodka?

Zasady kąpania noworodka

Aby wykąpać noworodka, zaopatrz się w:

  • Wanienkę z wodą
  • Pieluszkę tetrową
  • Ręcznik
  • Płyn do kąpieli
  • Patyczki higieniczne
  • Ubranka do ubrania zaraz po kąpieli

Następnie postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami.

Kąpanie noworodka krok po kroku

Ustaw wanienkę stabilnie tak, by było ci wygodnie. Woda powinna mieć temperaturę  37, 5-38.

Rozbierz dziecko. Połóż je na złożonej w trójkąt pieluszce tetrowej i jej rogi zawiń na brzuszku. Jeśli jesteś praworęczny, lewą rękę ułóż pod szyją dziecka łapiąc je pod lewą paszkę. Drugą włóż pod pupę i tak trzymając dziecko wkładaj delikatnie do wanienki.

Cały czas przemawiaj do dziecka. Pieluszka tetrowa po chwili nasiąknie wodą. Jest ona po to, aby dziecko czuło ciepło wody na całym ciele a szczególnie na brzuszku. Wyjmij prawą rękę i nabieraj nią wodę i polewaj na klatkę piersiową i brzuszek. Dziecko ma jeszcze klips na pępuszku. Pieluszka dotykająca pępuszka nie zrobi mu nic złego. Polewając brzuszek, staraj się jednak nie polewać bezpośrednio pępka. Dziecko, jeśli nawet krzyczało, powinno uspokoić się podczas tej czynności.

Po umyciu twarzy, umyj szyjkę – tam zbiera się najwięcej paproszków. Następnie umyj główkę, spłukując delikatnie cały czas używając rożka pieluszki. Lewa ręka niezmiennie tkwi pod paszką – nadgarstek i przedramię podtrzymuje szyję i głowę.

Po umyciu górnej części ciałka naszego maleństwa, rozwiąż pieluszkę tetrową, a następnie umyj pupę i nóżki. Przygotuj się do wyjęcia maleństwa z wanienki.

Wyjmuj dziecko bez pieluszki tetrowej. Prawą rękę wkładasz z powrotem pod pupę dziecka i wyjmujesz je zdecydowanym aczkolwiek spokojnym ruchem i kładziesz na ręczniku, którym szybko otulasz dziecko.

Wycieraj noworodka poprzez dotykanie a nie pocieranie skóry. Dokładnie wytrzyj „zakładki” maluszka czyli szyję, paszki i pachwinki. Pępek osuszaj w następujący sposób: złap delikatnie za klips i drugą ręką objedź dookoła patyczkiem kosmetycznym, zbierając wodę. Możesz odkazić roztworem ze spirytusu. Ubierz dziecko w przygotowane wcześniej ubranka, uczesz włosy

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.