Zauważyłaś, że maluch trzyma samodzielnie butelkę z mlekiem? I potrafi włożyć stopę do buzi! Zobacz, co jeszcze potrafi Twoja pociecha w piątym miesiącu życia.
W tym okresie dziecko rośnie już nieco wolniej, jednak teraz, jak nigdy wcześniej jest skupione na doskonaleniu swoich umiejętności. Jest pogodne, bo okres kolek odszedł w zapomnienie, teraz wykonuje różne akrobacje. Jego ciało jest elastyczne, zresztą najlepiej widać to na przykładzie, kiedy wkłada sobie stopę do buzi.
Rozwój fizyczny
Dziecko położone na brzuchu będzie próbowało oprzeć się na dłoniach i unieść górną część tułowia, przy jednoczesnym wyprostowaniu nóżek. Przyjmuje pozycję „foki”, która poprzedza pełzanie, a potem raczkowanie. Bujając się do przodu i tyłu, potrafi przesuwać się.
Maluch ćwiczy także przewroty z pleców na brzuch i odwrotnie. Największe sukcesy zauważysz w nauce siadania. W piątym miesiącu dziecko siedzi już pewnie, jeśli tylko ma z tyłu podparcie. Umie wytrzymać w takiej pozycji przez dłuższy okres czasu.
Coraz sprawniej idzie mu posługiwanie się rączkami. Wyciąga dłonie po przedmioty, które chciałby zobaczyć. Radzi sobie z chwytaniem grzechotki całą dłonią i nie ma najmniejszych trudności z przekładaniem jej z rączki do rączki.
Podczas karmienia dziecko będzie starało się przytrzymać butelkę w dłoniach i unosić ją do ust. Lada moment mogą pojawić się pierwsze ząbki.
Rozwój intelektualny
W tym okresie dziecko bardzo lubi oglądać swoje odbicie w lustrze. Reaguje na dźwięki, odwracając główkę. Kiedy chwyci jakikolwiek przedmiot, poznaje go na wszelkie sposoby, potrząsa, uderza czy bierze do buzi.
Dziecko staje się bardziej „rozmowne”. Próbuje Cię zaczepiać, gaworzy, chętnie wydaje okrzyki. Dziecko zaczyna coraz bardziej rozumieć, do czego służą rączki i jak można je wykorzystywać. Coraz lepiej poznaje zależność między przyczyną a skutkiem, potrafi dłużej koncentrować się na danym przedmiocie lub zabawie.
Na jego rozwój najlepiej działają zabawki ruszające się i kolorowe. Smyk staje się coraz bardziej spostrzegawczy. Z zainteresowaniem będzie przyglądać się muszę, która będzie chodzić po ścianie. musisz wykazywać wielką ostrożnością, ponieważ wszelkie małe przedmioty, które odnajdzie Twoja pociecha, będą stanowiły dla niej źródła do świetnej zabawy, choć bardzo niebezpiecznej, ponieważ istnieje ryzyko połknięcia.
Rozwój społeczny
Dziecko jest w stanie rozróżnić twarze obce i swoje. Odróżnia głosy przyjazne i miłe od tych, przepełnionych złością. Kłótnia rodziców może wywołać płacz. Bardzo lubi znajdować się w centrum zainteresowania, wówczas piszczy, śmieje się czy macha rączkami. Jednak najbardziej przywiązany jest do mamy, za którą tęskni, gdy zniknie mu z pola widzenia. W tym okresie dziecko może wybrać sobie przedmiot, który będzie jego ulubionym. Może to być zabawka lub jakaś przytulanka.
Jak pomóc dziecku?
Ząbkowanie to czas bardzo trudny zarówno dla niemowlęcia, jak i dla Ciebie. Smyk ślini się, jest marudny i grymasi. Postaraj się przynieść mu ulgę, stosuj żele dla ząbkujących dzieci, podawaj schłodzone gryzaki.
Zadbaj o prawidłową dietę smyka. Musi jeść potrawy, które dostosowane są do jego potrzeb, musi jeść to, co zawarte jest w schemacie żywienia.
Pamiętaj o szczepieniach. W 5 miesiącu przychodzi czas na szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi oraz polio.
Spędzaj z dzieckiem jak najwięcej czasu i zachęcaj do samodzielnej zabawy.