Jak dbać o uszy niemowlęcia?

Niemowlę ciągle chwyta za małżowinę, pojawia się duża ilość woskowiny albo do uszu wlała się woda – to jedne z najczęstszych problemów przy pielęgnacji uszu dzieci. Jednakże nie powinny stanowić powodów do niepokoju ze strony rodziców.

Pielęgnacja uszu – mimo, że wielu rodzicom przysparza wiele trudności – to jednak nie jest niczym skomplikowanym.

Kąpiel dziecka

Małżowiny uszne w trakcie kąpieli należy myć tak samo, jak pozostałą resztę ciała. Nie należy się tego bać. Wystarczy palcem delikatnie je zmoczyć, lekko namydlić, a następnie dłonią spłukać. Wszelkie zakamarki można wyczyścić jeszcze przed kąpaniem, specjalnym patyczkiem kosmetycznym z szeroką końcówką. Uważaj, aby nie włożyć patyczka do przewodu słuchowego. Może to spowodować wepchnięcie woskowiny do jego wnętrza, co skutkować może utworzeniem się korka, który w przypadku dzieci jest trudny do usunięcia.

Zapalenie ucha

Jeśli malec zachoruje na zapalenie ucha, zawsze kuracja będzie opierała się na podaniu antybiotyku. Jest to bardzo ważne, aby uniknąć powikłaniom zapalenia ucha środkowego. Zwlekając z decyzją o podaniu antybiotyku, dziecku można jedynie zaszkodzić. Niektórzy rodzice wolą stosować domowe sposoby, jak na przykład gazik nasączony spirytusem, listek geranium lub liść aloesu bez skórki. Jednakże nie wolno tego robić! Zamiast pomóc, to może spowodować jeszcze większe problemy. Podobnie jest z ciepłymi okładami na uszy, których nie wolno stosować, ponieważ mogą jeszcze bardziej spotęgować stan zapalny.  Wszelkie krople do uszu powinny być podawane zgodnie z zaleceniami lekarskimi.

Pamiętaj! Każda jedna infekcja uszu Twojego dziecka powinna być skonsultowana z lekarzem i leczona według jego wskazówek.

Kolor woskowiny

Niektórzy rodzice martwią się, gdy woskowina ich dzieci ma kolor brązowy. A nie powinno to budzić jakichkolwiek obaw, ponieważ może ona przybierać różne kolory, od jasnożółtej po brązową i nie stanowi to o żadnej chorobie. Podobnie jest z konsystencją, fizjologiczna jest zarówno ta lepka, jak i bardziej sucha.

niemowlęKolczyki a uszy

Wielu rodziców już w młodym wieku pragnie przekłuwać dziecku uszy. Jednakże warto zastanowić się nad rzeczywistą taką potrzebą. Przekłuwanie uszu to dla dziecka bolesny zabieg – podobnie jak szczepionka – który niesie ze sobą ryzyko nieprawidłowego gojenia się rany. Podczas zabawy łatwo zaczepić o kolczyk i uszkodzić płatek ucha. Lekarze apelują, aby z przekłuwaniem uszu u dziecka lepiej poczekać.

Co lubią, a czego nie znoszą uszy niemowlęcia?

Wszelkie hałasy, czyszczenie patyczkami higienicznymi głęboko w przewodzie słuchowym, a także wkładanie do uszu różnych przedmiotów czy ogrzewanie małżowiny usznej jest niewskazane i nie powinno być stosowane. Niesie to poważne niebezpieczeństwo dla dziecko.

Co jest dobre? Mycie palcem małżowiny i dokładne osuszanie uszu ręcznikiem po kąpieli, zakładanie dziecku czapeczki zasłaniającej uszka w chłodne i wietrzne dni będzie mile widziane zarówno z perspektywy Twojego malca, jak i zdrowia jego uszu.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.