Jak ułatwić dziecku zasypianie?

Zdarzają się sytuacje, kiedy nasze dziecko ma problemy z zasypianiem. Jest to męczące nie tylko dla maluszka, który jest śpiący, a jednocześnie rozdrażniony, bo nie może zasnąć, ale także dla mamy, która stresuje się całą sytuacją. Zobacz kilka porad jak ułatwić dziecku zasypianie i zapewnić spokojny sen aż do rana.

1. Po pierwsze musisz być spokojna i opanowana. Pamiętaj, że dziecko wyczuwa twój nastrój i jeśli jesteś zdenerwowana, niespokojna, udziela się to maluszkowi.

2. Ustal dokładną godzinę snu. Dzieci lubią, gdy ich rytm dnia jest poukładany i powtarza się. Dziecku na pewno będzie trudniej zasnąć jeśli raz będzie spać o godzinie 19, a innym razem o 21.

3. Stosuj jednakowe rytuały co wieczór. Jeśli od małego dziecko będzie przyzwyczajone do stałych rytuałów, np. kąpieli, masażu, kołysania i przytulania, nie będzie miało kłopotów ze snem. Dla starszych dzieci takimi rytuałami może być wspólna, spokojna zabawa lub czytanie ulubionej bajki na dobranoc.

4. Dbaj o odpowiedni nastrój. Ważne by w pokoju dziecka podczas zasypiania panował półmrok, najlepiej zaświeć malutką lampkę obok łóżeczka.

5. Świeże powietrze to podstawa. Dziecku trudno będzie zasnąć w pokoju, gdzie jest zbyt gorąco i duszno, dlatego pamiętaj o właściwej temperaturze i częstym wietrzeniu pokoju dziecka.

6. Wyciszaj dziecko przed snem. Nie organizuj wieczorem szalonej zabawy w piratów, lepiej poczytaj maluszkowi książkę, zaśpiewaj kołysankę, ułóżcie razem klocki lub puzzle.

7. Podczas drzemki dziecka nie chodź na paluszkach. Jeśli twój maluch przyzwyczai się, że w czasie snu panuje absolutna cisza, potem każdy nawet najmniejszy szmer będzie go budzić. Zachowuj się w miarę cicho, ale nie przesadzaj.

8. Nie przerywaj dziecku snu. Nie budź maluszka, aby sprawdzić czy ma sucho, by go nakarmić lub poprawić poduszkę. Jeśli dziecko będzie głodne lub coś będzie mu przeszkadzać, bądź pewna, że samo się obudzi.

 

Jak ułatwić dziecku zasypianie – wideo porady

Muzyka ułatwiające zasypianie

1/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.