Jak oszczędzać?

Oszczędzanie pieniędzy to na pewno problem wielu ludzi. Zobacz jak możesz skutecznie zacząć oszczędzać pieniądze.

Stosując się do kilku zasad zobaczysz, że nie jest to aż tak trudne jak myślałeś, ale pamiętaj, aby być konsekwentnym.

Wskazówki, jak oszczędzać

1. Pozbądź się wszelkich długów. Ciężko zacząć oszczędzać, kiedy ma się ciągle jakieś długi. Spłać je i postaraj się nie popadać w kolejne.

2. Ustal sobie cel i okres czasu. Na przykład zaplanuj kupno nowego laptopa w ciągu trzech miesięcy. Spróbuj w tym czasie spełnić wyznaczony cel i nie odkładać go na przyszłość.

3. Zaplanuj wydatki na cały miesiąc z góry – taka lista pomoże ci ustalić na co musisz odłożyć pieniądze i ile ewentualnie jesteś w stanie zaoszczędzić.

4. Odkładaj pewną część przychodów, zależnie od ilości przychodów, np. 10%

5. Wybieraj sklepy, których są promocje i można zaoszczędzić. Na większe zakupy wybieraj się do miejsc, gdzie można np. zrealizować bony rabatowe itp.

6. Nie kupuj rzeczy, które nie są ci akurat potrzebne. Czasami wystawy sklepowe kuszą nas, ale nie daj się złapać na chwyty reklamowe, a zobaczysz ile pieniędzy zaoszczędzisz nie kupując wszystkiego, co wpadnie ci w oko.

7. Gotuj domowe obiady. Z pewnością taniej jest ugotować zupę w domu niż np. jeść obiad na mieście w restauracji.

8. Przed wyjściem na zakupy rób listę. W ten sposób kupisz tylko to, czego akurat potrzebujesz.

9. Ogranicz wyjścia do pizzerii, pubów, restauracji itp. Wiadomo, że każdy z nas czasami potrzebuje wyjść gdzieś w gronie przyjaciół, ale nie jest obowiązkiem, aby raz w tygodniu jadać w restauracji czy wychodzić na drinka do pubu. Zobacz ile możesz zaoszczędzić organizując domówkę, gdzie możecie np. złożyć się na coś wspólnie.

10. Załóż limity na karcie. Dzięki limitowi nie będziesz wydawać dużo pieniędzy.

11. Oszczędzaj na transporcie. Zamiast jeździć codziennie samochodem lub autobusem do pracy, postanów sobie, że np. 2 razy w tygodniu idziesz pieszo.

Pamiętaj, aby nie odmawiać sobie wszystkich przyjemności, to normalne, że czasem każdy z nas chce wyjśc do kina czy restauracji, albo kupić sobie coś ładnego. Pod żadnym pozorem nie oszczędzaj też na własnym zdrowiu, które jest przecież bezcenne. W oszczędzaniu ważne jest to, aby postępować rozsądnie. Stosując się do powyższych zasad może nie oszczędzisz jakiejś ogromnej sumy, ale na pewno zostanie ci coś na tzw. czarną godzinę.

Jak oszczędzać – wideo porady

Jak kontrolować swoje wydatki?

 

Jak planować domowe wydatki?

1/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.