Jak osiągnąć Lucid Dreams

Jak osiągnąć Lucid Dream?

Jak osiągnąć Lucid Dreams

Jak osiągnąć Lucid Dream?

Lucid Dream czyli inaczej świadome śnienie. Pewnie zastanawiasz się co to takiego i czy każdy może świadomie śnić. Otóż każdy może nauczyć się śnić świadomie czyli kontrolować swoje sny. Musisz jedynie zapamiętać, że to Ty władasz nad własnymi snami i to wyłącznie od Ciebie zależy o czym będziesz śnił.W snach możesz pozwolić sobie na wszystko, ponieważ to Ty budujesz to marzenie. Możesz pływać, latać, skakać, być bogatym, jeździć drogimi samochodami, być gwiazda filmową, prezydentem. Cokolwiek zapragniesz będzie Twoje, jeśli tylko nauczysz się świadomie śnić. Lucid Dream jest czymś niesamowitym, albowiem daje władzę nad czymś co do tej pory wydawało się nieosiągalne. Pamiętaj, że każda nietypowa rzecz oraz dziwne sytuacje o jakich śnisz są zjawiskiem normalnym, albowiem podczas snu  umiejętność subiektywnego oceniania rzeczywistości zostaje wyłączona. W przypadku LD kontrolujesz wszystko o czym śnisz. Nie do opisania jest realizm świadomego snu. Musisz wiedzieć, że im bardziej interesujesz się snami, tym więcej uwagi poświęcasz symbolom w życiu codziennym.

 

Dziennik snów
Pierwszym krokiem do kontrolowania snów jest zapamiętywanie ich. Przeważnie zapominasz sny zaraz po przebudzeniu lub w ciągu dnia, kiedy mózg zaczyna skupiać się na wykonywaniu różnych czynności. Wielu z was nie pamięta o czym śniliście poprzedniej nocy, szczególnie jeśli macie kilka snów. Jeśli zaczynasz swoja przygodę z LD musisz założyć dziennik snów, w którym po każdej nocy będziesz zapisywał co ci się śniło. Dzięki temu będziesz mógł zapamiętywać znacznie więcej snów niż do tej pory, ponadto poprawisz swoją koncentrację. I najważniejsze: aby nie zapominać swoich snów musisz oczywiście chcieć o nich pamiętać.

Najlepiej jeśli dziennik umieścisz koło łóżka lub pod poduszką, ważne aby był pod ręką od razu kiedy się obudzisz. Dobrze jeżeli będzie znajdował się zawsze w tym samym miejscu, wówczas nie będziesz musiał skupiać się na szukaniu go.

Za każdym razem kiedy się obudzisz postaraj się nie otwierać od razu oczu. Zrelaksuj się i przypominaj sobie o czym był sen i czego dotyczył, a następnie wszystko zanotuj. Postaraj się aby pod każdym snem widniała data, dzięki temu będziesz mógł sprawnie poruszać się po  swoim dzienniku snów. Ułatwi Ci to również powrót do ulubionego snu. Musisz być systematyczny jeśli chcesz zapanować nad swoimi snami, pamiętaj aby zawsze zapisywać to co Ci się śniło, nawet jeśli w ciągu dnia przypomnisz sobie jakiś szczegół, zapisz go, a po powrocie do domu przepisz do dziennika snów. Zapisywanie snów ma na celu ułatwienie Ci zapamiętywania tego, co śniło Ci się w nocy.

Kontrolujesz sen
Jeśli zapamiętujesz większość snów nadszedł czas na to abyś nauczył się nimi kierować. Musisz we śnie zapytać: Czy to wszystko mi się śni? Śniąc, nie jesteś świadomy czy to sen, czy rzeczywistość. Aby ułatwić Ci zadanie takiego pytania musisz zastosować Test Rzeczywistości (RT). RT polega na tym, aby w ciągu całego dnia (kiedy nie śpisz), sprawdzać czy wszystko co Cię otacza jest rzeczywiste. Podczas mycia zębów, kiedy idziesz do pracy, kiedy grasz na komputerze, w trakcie czytania książki zadaj sobie pytanie: Czy to sen? Rób tak kilkanaście razy dziennie musisz wyrobić sobie nawyk zadawania tego pytania, abyś mógł zapytać o to we śnie. Kiedy już się przyzwyczaisz zapytasz o to we śnie a to co się wtedy stanie – zupełnie Cię zaskoczy. Przebudzisz się we śnie i odzyskasz świadomość tego co robisz, będziesz mógł zacząć kierować swoimi marzeniami sennymi.  Będziesz mógł pozwolić sobie na wszystko, decydować o czym chcesz, możesz mieć czego tylko zapragniesz – wystarczy trochę poćwiczyć.
Musisz wyszkolić w sobie nawyk, który pozwoli Ci na weryfikację, czy coś jest snem, czy to rzeczywistość. Możesz spróbować np. latania. W rzeczywistości nie uda Ci się unieść w powietrze, natomiast we śnie możesz wszystko.

Techniki kontrolowania snów
Mnemonic Induced Lucid Dream – MILD – czyli Pamięciowo Wywołany Świadomy Sen
Jest to technika, którą należy zastopować zaraz po przebudzeniu. Najlepiej jeśli śpisz około 5 godzin i obudzisz się bez pomocy budzika (jeśli nie potrafisz możesz nastawić budzik). Po przebudzeniu wstań na chwilę, aby otrząsnąć się ze snu. Zapisz wszystko, co pamiętasz ze snu i połóż się z powrotem do łóżka. Powtarzaj sobie, że po ponownym przebudzeniu będziesz pamiętać to co Ci się przyśniło. Kolejnym krokiem jest powtarzanie w myślach: „Zaraz zasnę. Jestem we śnie. Jestem świadomy”. Oczywiście możesz dowolnie modyfikować powtarzane słowa, najważniejsze jest to, aby ta sentencja była krótka, a słowa dotyczące snu muszą być w czasie teraźniejszym. Kolejnym krokiem jest wizualizacja. Musisz wyobrazić siebie śpiącego, swoje łóżko, postaraj się przypomnieć sobie jakiś sen. Wyobraź sobie jak uzyskujesz w nim świadomość. Musisz powtarzać te słowa i wizualizować cały czas, oraz odpędzać inne myśli zupełnie niezwiązane z tematem. Kiedy zaczniesz śnić istnieje duże prawdopodobieństwo, że przypomnisz sobie to wszystko i uświadomisz sobie, że śnisz.

Finger Induced Lucid Dream – FILD – Świadomy Sen Wywołany Palcami
Jest to najskuteczniejsza technika w momencie, kiedy jesteście bardzo zmęczeni lub, gdy wiecie że zaraz uśniecie (np. kiedy przebudzicie się w nocy tylko nie można się lub po jakimś ciężkim dniu). Musicie być w pełni zrelaksowani i rozluźnieni, postarajcie się oczyścić umysł. Jeśli masz pewność, że po zamknięciu oczu zaśniesz, to przejdź do następnego kroku. Jeżeli nie, to poczekaj chwilkę.
Zacznij delikatnie ruszać palcami, jakbyś grał na pianinie palcem wskazującym oraz środkowym. Pamiętaj aby robić to powoli i delikatnie. Opuść jeden palec i podnieś drugi, wszystko wykonuj powoli i spokojnie. Całość nie powinna trwać dłużej niż 30 sekund, jednakże nie możesz odliczać, nie skupiaj się na liczbach, nie wyobrażaj sobie niczego. Jedyne co masz zrobić to pomyśleć, że za 30 sekund zrobisz RT. Złap się za nos , zapewne będziesz już we śnie. Nie staraj podnosić się z łóżka, ponieważ możesz się obudzić. Najlepiej będzie jeśli poleżysz jeszcze przez chwilę i zaczniesz sobie wizualizować jakieś miejsce. Jeśli pojawi się jakiś obraz oznacza to, że jesteś we śnie – zupełnie świadomy.

Wake Inducted Lucid Dream – WILD – Świadomy Sen Wywołany Jawą
Jest to bardzo skuteczna technika, niestety jej minusem jest fakt, że nie należy do najłatwiejszych. Polega na zaśnięciu bez utraty świadomości. W przeciwieństwie do FILD, ćwiczymy, będąc wypoczęci.
Musisz się położyć, zamknąć oczy, rozluźnić i zrelaksować. Kiedy już będziesz wyciszony, zacznij rozluźniać każdą część ciała po kolei. Na początek musisz napiąć na chwilę mięśnie stóp, potem je rozluźnij i pomyśl sobie, że zasnęły. Zrób to samo z łydkami, udami i tak w górę. Powoli rozluźniaj całe ciało, niech zapadnie w sen. Musisz unikać ruszania, drapania się itp.
Kolejnym krokiem jest uruchomienie wyobraźni.  Najlepszym rozwiązaniem jest odliczanie od 100 w dół, albowiem wymaga nieco większego skupienia, niż odliczanie od 1, które wykonujemy machinalnie. Możesz wyobrazić sobie, że wchodzisz po drabinie. Powinny pojawić się również omamy hipnagogiczne, lecz pamiętaj aby nie dać się im rozproszyć. Różne obrazy lub głosy, mniej lub bardziej wyraźne. W pewnej chwili zrozumiesz, że możesz już rozpocząć sen. Spróbuj skupić się na jakiejś wizji a zamieni się ona w sen.
Jeżeli odliczyłeś już od 100 do zera i nadal nie możesz zasnąć wyobraź sobie, że drabina prowadzi do jakiegoś wejścia. Jak dotrzesz do drzwi spróbuj je otworzyć, jeśli będą zamknięte – mocuj się z nimi. Wyobrażaj sobie, że drzwi stanowią wejście do krainy snu i jednocześnie spróbuj je otworzyć. Przechodząc przez nie będziesz wiedział, że wchodzisz w sen.

Wake Back To Bad – WBTB (4+1) – Obudź się i wróć do łóżka
Technika jest bardzo skuteczna. Zacznij od budzika – musisz nastawić go na wcześniejszą godzinę niż wstajesz zazwyczaj. Kiedy zadzwoni budzik, staraj się przy minimalnym wysiłku ciała obudzić umysł. Niech Twój umysł zajmują jedynie informacje dotyczące świadomego śnienia. Po 15 minutach (w porywach do 1 godziny) wróć do snu.

Punishment Induced Lucid Dream i Reward Induced Lucid Dream – PILD i RILD  Technika Kary i Nagrody
Są to osobne techniki jednakże ich podobieństwo pozwala na omówienie ich razem.
Sposób polega na stosowaniu wobec siebie kar, zawsze kiedy nie doświadczycie LD i nagradzaniu się kiedy LD wystąpi. Przykładowo po każdym śnie nad którym nie będziecie mieć kontroli możecie wziąć zimny prysznic, natomiast jeśli doświadczycie LD zafundujcie sobie coś przyjemnego. Chodzi o to, aby wasza podświadomość kojarzyła LD z czymś przyjemnym, albowiem wówczas zacznie dążyć do tego.

Urinate Induced Lucid Dream – UILD  – Świadomy Sen Wywołany Parciem na Pęcherz
Metoda nie należy do najprzyjemniejszych. Polega na tym, aby przed snem wypić sporą ilość płynów. Za każdym razem kiedy pójdziesz do toalety wykonaj test rzeczywistości. Możliwe, że przyśni Ci się toaleta, zrobisz RT i uzyskasz świadomość. Jednakże jest to ryzykowna technika.

Sexual Induced Lucid Dream SILD – Świadomy Sen Wywołany Seksem
Metoda polega na zrobieniu RT za każdym razem kiedy pomyślicie o seksie, partnerze lub miłości.

Co to jest Lucid Dream ?

Lucid dream, czyli świadomy sen, to rodzaj snu, w którym osoba śniąca zdaje sobie sprawę, że śni. W trakcie takiego snu osoba jest w stanie kontrolować elementy swojego snu, podejmować świadome decyzje, eksplorować swoje myśli i uczucia oraz eksperymentować z różnymi aspektami snu.

Świadome sny bywają używane w celach terapeutycznych, dla samorozwoju, a także dla rozrywki. Można je wykorzystać do rozwiązania problemów, radzenia sobie ze stresem czy lękami oraz do opanowania umiejętności. Wiele osób, które praktykuje świadome śnienie, zgłasza, że ich sny stają się bardziej klarowne, a doświadczenia we śnie są intensywniejsze.

Techniki wprowadzenia się w stan świadomego snu obejmują między innymi:

  1. Wprowadzanie dziennika snów: Zapisywanie swoich snów pomaga zwiększyć świadomość i pamięć na temat snów, co może ułatwić osiągnięcie świadomego snu.
  2. Wykonywanie testów rzeczywistości: W ciągu dnia regularnie sprawdzaj, czy jesteś obecnie we śnie, czy też przebywasz w rzeczywistości. W ten sposób uczysz swój mózg, by wykonywał te testy także podczas snu.
  3. WILD (Wake Induced Lucid Dream): Metoda ta polega na przechodzeniu bezpośrednio ze stanu czuwania do stanu świadomego snu, przy zachowaniu świadomości w trakcie procesu zasypiania.

Warto zaznaczyć, że świadome śnienie to umiejętność, która wymaga praktyki i cierpliwości. Nie każdemu udaje się osiągnąć stan świadomego snu od razu, ale regularne ćwiczenia mogą zwiększyć szanse na sukces.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.