Jak pogodzić pracę zawodową i ciążę?

No i stało się! Jesteś w ciąży! Tysiące myśli przebiega Ci teraz przez głowę: jak sobie poradzę w roli matki, czy będę umiała zająć się dzieckiem, jak będę czuła się w ciąży, czy będzie to chłopiec czy dziewczynka, jak poradzę sobie w pracy i jak zareaguje na to mój szef. 

I kolejne pytanie – czy ja w ogóle będę mogła pracować?

Ciąża a praca

Z pewnością wiele razy usłyszysz, że ciąża to nie choroba. Oczywiście, ale jest to taki stan, który należy rozpatrzyć bardzo indywidualnie. Nikt nie może zmuszać do pracy kobietę, która ze względów medycznych nie powinna kontynuować pracy albo zwyczajnie nie jest w stanie tego robić. Ciężarna ma prawo czuć się zmęczona, bardziej senna i wyczerpana. To naturalna kolej rzeczy. Nie wszystkie panie tryskają energią i zapałem do pracy.

Temat ciężarnej w pracy w ostatnich tygodniach niemal wrze. Wszystko ze względu na fakt wydłużenia urlopu macierzyńskiego. Jednak nie patrzy się na to ze względu ułatwień, jakie będą mieć młodzi rodzice, a raczej o problemach, jakie będą czyhały na świeżo upieczone matki.

Od ładnych kilku lat młode matki mają kłopoty z uzyskaniem etatu, ponieważ w oczach pracodawcy nie opłaca im się takiego przydzielać.

matka-i-dziecko

Ograniczenia

Pamiętaj, że rosnący brzuszek będzie skutecznie utrudniać Ci codzienne wykonywanie obowiązków. Zarówno tych domowych, jak i służbowych. Musisz to mieć na uwadze, planując pozostanie w firmie do czasu rozwiązania. Z pewnością będziesz potrzebowała pomocy, a pracując zawodowo, masz do tego pełne prawo.

Pamiętaj o wypoczynku. Jeśli tylko czujesz, że słabniesz – usiądź, odpocznij, a jeśli to konieczne, udaj się na kilkudniowe zwolnienie lekarskie. Przemęczenie i stres negatywnie wpływają na rozwijający się płód.

Wykorzystaj czas

Ciąża to odmienny stan, który nie tylko wprowadza widoczne zmiany w wyglądzie kobiety, ale również przewraca jej świat do góry nogami. Zwłaszcza wtedy, kiedy na świat przyjdzie maleństwo.

Jeśli jesteś na zwolnieniu lekarskim wykorzystaj ten czas na zrobienie czegoś pożytecznego. Pamiętaj, że po urodzeniu dziecka będziesz mieć znacznie mniej czasu na wszystko. Może jest coś, co chciałaś od dawna zrobić, a nie miałaś możliwości, bo np. cały dzień wypełniała Ci praca?

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.