Jak przygotować się do ciąży?

Do szczególnego stanu w życiu kobiety, jakim jest ciąża, warto się odpowiednio przygotować, zwłaszcza że czasy, w jakich żyjemy, często przyczyniają się do tego, iż nasza dieta i tryb życia nie sprzyjają zdrowiu.

Dzisiaj radzimy więc, jak przygotować się do ciąży. Zapraszamy do lektury!

 

Jak przygotować się do ciąży? – wskazówki

Przygotowania do ciąży najlepiej zacząć ok. 6-12 miesięcy przed planowanym poczęciem. Powinni w nich uczestniczyć zarówno kobieta, jak i mężczyzna.

Przede wszystkim warto zmienić nawyki żywieniowe, wzbogacić dietę w produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce, ryby, niskotłuszczowy nabiał, w niewielkich ilościach także w chude mięso. Należy unikać pustych kalorii, nadmiaru kofeiny, trzeba odstawić też używki, tj. papierosy, alkohol czy narkotyki, gdyż ograniczają one płodność, mogą także źle wpływać na przebieg ciąży i rozwój dziecka.

Należy również uregulować ciężar ciała – zarówno w przypadku nadwagi, jak i niedowagi, jednak każdą dietę trzeba przeprowadzać z głową i dostarczać organizmowi niezbędnych substancji pokarmowych w odpowiednich ilościach. Na ostatnie trzy miesiące przed planowanym poczęciem powinien przypadać już okres stabilizacji wagi.

Bardzo istotna jest również odpowiednia kondycja fizyczna – kobieta powinna się więcej ruszać, co zapobiega problemom z krążeniem, bólami stawów itp. w czasie ciąży. Przyszła mama powinna także skonsultować przyjmowane przez siebie leki z lekarzem, skontrolować stan swoich zębów i w razie ubytków wyleczyć próchnicę, a także unikać stresu – czyli ogólnie bardziej o siebie dbać.

3 miesiące przed planowaną ciążą należy odstawić tabletki antykoncepcyjne lub wyjąć wkładkę domaciczną – jeżeli oczywiście stosujemy którąś z tych metod zapobiegania ciąży, a także zacząć zażywać kwas foliowy, uważnie wybierać przyjmowane leki, a także skontrolować swój stan zdrowia, wykonując morfologię, badanie glukozy na czczo, badanie na toksoplazmozę, cytologię, wymaz z szyjki macicy czy usg narządów rodnych.

Warto też dokładnie śledzić swój cykl, obliczyć dni płodne i w te właśnie dni decydować się na współżycie. Lepiej też unikać do minimum stosowanie preparatów tzw. chemii domowej, zrezygnować z oprysków, nie uczestniczyć w remoncie, gdyż przyszłej mamie mogą zaszkodzić farby czy lakiery.

5/5 - (1 vote)

One Response

  1. jola 17 lipca 2013

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.