Jak zdobyć środki na leczenie za granicą?

Jeśli życie lub zdrowie może uratować jedynie leczenie za granicą, pieniądze na nie mamy szansę otrzymać od Biura Rozliczeń Międzynarodowych, a także organizacji i fundacji charytatywnych. Aby chory mógł się ubiegać o takie wsparcie, muszą być spełnione dwa warunki: po pierwsze, choroby, na którą cierpi, nie można wyleczyć w Polsce, np. nie przeprowadza się u nas tego typu operacji, po drugie, sytuacja finansowa nie pozwala mu zapłacić za leczenie z własnej kieszeni.

 

Gdzie udać się po pomoc?

Na początku najlepiej skontaktować się ze Stowarzyszeniem Klon-Jawor. Jego pracownicy doradzą, do jakiej organizacji zwrócić się w konkretnej, indywidualnej sprawie. Można tam także dostać potrzebne adresy i telefony, Stowarzyszenie dysponuje bowiem największą bazą danych o tego typu instytucjach w Polsce. Warto jednak wiedzieć, że nie uzyskamy tam pomocy finansowej – Klon-Jawor nie zajmuje się zbiórką pieniędzy, służy wyłącznie informacją.
W kancelarii danej organizacji składa się podanie, wraz z dokumentami potwierdzającymi, że rodziny nie stać na pokrycie kosztów leczenia (na przykład zaświadczeniem o zarobkach członków rodziny, kserokopią PIT za ostatni rok), a także dokumentacją medyczną: wypisy ze szpitali informujące o diagnozie, podjętym leczeniu, zaleceniach na przyszłość. Oprócz tego konieczna jest opinia lekarza specjalisty z tytułem profesora, który stwierdza brak możliwości leczenia danego pacjenta w kraju. Musi on zaproponować placówkę leczniczą za granicą, która wyznaczy termin leczenia i określi szacunkowo jego koszt (jest to konieczne do rozpoczęcia starań o pomoc finansową). Fundacje na własną rękę sprawdzają wiarygodność wszystkich informacji. Kontaktują się z lekarzami, dowiadują się o dotychczasowe leczenie, rokowania. Na odpowiedź czeka się około miesiąca.

Biuro Rozliczeń Międzynarodowych dodatkowo wymaga dołączenia do podania opinii konsultanta krajowego (są to specjaliści z różnych dziedzin medycyny mianowani przez ministra zdrowia – listę otrzymamy w ministerstwie). Jego zadaniem jest sprawdzenie wiarygodności dokumentów i wydanie orzeczenia, czy leczenie za granicą jest konieczne komplet dokumentów wraz z opinią konsultanta, bez względu na to, czy jest ona pozytywna, czy negatywna, trafia do ministra zdrowia. To właśnie od jego decyzji (zapada ona w ciągu 2 tygodni) zależy, czy ministerstwo sfinansuje leczenie, czy też nie.

 

Zasady dofinansowania

Biuro Rozliczeń Międzynarodowych dofinansowuje lub pokrywa koszty leczenia za granicą osobom zakwalifikowanym przez ministra zdrowia. Zastrzega jednak, że płaci tylko za leczenie i przejazdy chorego w obie strony, natomiast nie pokrywa kosztu wyrobienia paszportów i wiz, nie płaci też za przejazd i pobyt za granicą osoby towarzyszącej, na przykład matki chorego dziecka.

 

Sposób zbiórki pieniędzy

Niektóre fundacje zbierają pieniądze przez cały czas i korzystają z nich w miarę potrzeb, na przykład Fundacja Polsat. Jednak większość, jeśli podejmie decyzję o udzieleniu pomocy, uruchamia tzw. subkonto, na którym gromadzi pieniądze na leczenie konkretnej osoby, ale nie daje ich „do ręki” choremu czy jego rodzinie, lecz przelewa je na przykład na konto szpitala, w którym ma być przeprowadzona operacja, ze wskazaniem, że są przeznaczone na leczenie danej osoby. Zazwyczaj jest to kwota pokrywająca tylko część kosztów leczenia. Jeśli okazuje się, że zebrano więcej pieniędzy niż potrzeba danej osobie lub pacjent umiera, przeznacza się je na leczenie kogoś innego.
Warto wiedzieć, że na otrzymanie pomocy wszyscy mają równe szanse.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ADD YOUR COMMENT

AGD, urządzenia domowe Bezpieczeństwo w domu Budowa Dekorowanie Meble Ogród Porządki Pozostałe Remont Rośliny, kwiaty Uprawy rolne
15 zaskakujących sposobów wykorzystania wody utlenionej
8 produktów, które masz w domu, ale nigdy nie sądziłaś, że doskonale nadają się do czyszczenia różnych przedmiotów
O materac, na którym śpisz też trzeba dbać. Oto proste sposoby, jak sobie z tym poradzić
Dania główne Desery Drinki i koktajle Gotowanie, pieczenie Kuchnia polska Kuchnie zagraniczne Napoje Owoce i warzywa Pozostałe Przechowywanie żywności Przystawki, zupy, sałatki Wina Zdrowa żywność Zioła i przyprawy
Tych rzeczy nie powinno się przechowywać w lodówce, lepiej znaleźć im inne miejsce w domu
Schudnij o dwa rozmiary dzięki owsiance z nasionami chia!
7 porad dotyczących poprawienia smaku kawy
Biżuteria i dodatki Moda damska Moda dziecięca Moda męska Moda młodzieżowa Pielęgnacja, konserwacja obuwia Pielęgnacja, konserwacja odzieży Pozostałe
Sprawdzone sposoby na odświeżenie i wyczyszczenie srebrnej biżuterii
Sprawdzone sposoby na usunięcie tłustej plamy. Z tymi trikami już nie będziesz mieć z nimi kłopotów
Wstydzisz się odbarwionych skarpetek? Tym sposobem sprawisz, żeby były białe
Małżeństwa Przyjaźń Rozwiązywanie problemów Single Zdrada, niewierność Związek, randki
Jak poradzić sobie z kryzysem małżeńskim?
Jak być sexy, ale nie przesadzić?
Jak wyczytać charakter człowieka z jego ciała?
Bieganie Fitness i siłownia Inne dyscypliny Piłka nożna Pozostałe Rowery Sporty walki Sporty wodne
Dzięki tej japońskiej technice możesz stracić kilka kilogramów niemal natychmiast
Jak pozbyć się tłuszczu z poszczególnych części ciała?
Jak ćwiczyć w kuchni?
Depilacja Kosmetyki Makijaż Perfumy i zapachy Pielęgnacja Pozostałe Skóra Spa Włosy
Zbadaj o swoją szczoteczkę do zębów, dzięki temu unikniesz wielu chorób jamy ustnej
Wyeliminuj żylaki z tymi naturalnymi naparami
Jak zrobić chusteczki toaletowe?
Choroby, dolegliwości, leczenie Ciąża i poród Dieta, żywienie Higiena Medycyna naturalna Nałogi Pierwsza pomoc Pozostałe Profilaktyka Rehabilitacja Seksualność i antykoncepcja Zabiegi i operacje Zdrowe oczy Zdrowe zęby Zdrowie publiczne
7 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o pluskwach, by się ich uchronić
Zbadaj o swoją szczoteczkę do zębów, dzięki temu unikniesz wielu chorób jamy ustnej
Jedz miód, cynamon oraz imbir codziennie i zobacz, co się stanie!