Uroczyste przyjęcie już niebawem, a Ty zachodzisz w głowę, czym zaskoczyć gości? Poniżej znajdziesz wskazówki planowania menu oraz innych, równie istotnych detali decydujących o zadowoleniu przybyłych uczestników zabawy.
Korzystając z nich, na pewno zachwycisz wszystkich, którzy przekroczą próg Twojego domu.
Jak skomponować menu na przyjęcie?
Planując jadłospis zarówno na codzienny obiad, jak i na wytworne przyjęcie, należy pamiętać o uwzględnieniu dań sezonowych. Dlatego należy pamiętać, aby przygotować potrawy z warzyw i owoców, powszechnie występujących dla danego okresu.
Dania powinny być dobierane także pod kątem panującej pory roku, zatem w upalne dni należy zrezygnować z bigosu z kiszonej kapusty, który dodatkowo rozgrzewa ciało na poczet chłodnika i lodów na deser. Z kolei jesienią jak najbardziej mile widziane będą pieczone jabłka.
Zrób rozeznanie, czy przybyli goście przebywają na dietach. Jeśli wśród zaproszonych osób znajduje się wegetarianin, pamiętaj o przygotowaniu dań jarskich.
Jako przykładna pani domu, przy komponowaniu menu możesz wziąć pod uwagę indywidualne upodobania smakowe gości. Zadanie będzie o wiele trudniejsze, gdy spodziewamy się większej ilości osób, wtedy ciężko może być wszystkim dogodzić.
Twoim stałym menu były zawsze pieczone ziemniaki, karkówka w sosie własnym i roladki z indyka? Pora na zmiany. Choć gościom zawsze smakowały te potrawy, to jednak podanie choćby jednej innej będzie znacznie lepiej mile widziane niż podawanie na każdym przyjęciu tego samego zestawu dań.
Komponując menu weź pod uwagę czas przygotowywania każdej z potraw. Nie jest dobrze wybierać tylko skomplikowane i pracochłonne dania, ponieważ istnieje ryzyko, że z niektórymi po prostu nie wyrobimy się w czasie. Z kolei pośpiech w ich wykonywaniu może spowodować, że coś się nie uda.
Czego unikać w menu na przyjęcie?
Staraj się unikać podawania potraw kłopotliwych oraz tych wykonywanych na ostatni moment. Wówczas gospodarze domu będą zmuszeni cały czas siedzieć w kuchni, zamiast dbać o dobry nastrój przybyłych gości.
Obecność alkoholu nie jest konieczna. Mocne trunki nie są uważane ani za dowód gościnności, ani o dbałość o dobrą atmosferę. Coraz modniejsze stają się zabawy bezalkoholowe.
Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie lekko zakropionej imprezy, to staraj się rodzaj alkoholu dobrać do poszczególnych dań i określić, jaka hipotetycznie ilość napojów będzie potrzebna.
W czasie uroczystości, napoje bezalkoholowe i orzeźwiające powinny być dostępne w nieograniczonej ilości. Podawanie jedynie alkoholu jest wyrazem braku kultury gospodarzy domu i źle o nich świadczy.