Jak nie pozwolić sobą manipulować?

Istotą manipulowania jest osiągnięcie pełnej kontroli. Manipulować może każdy, każdy może też paść ofiara manipulacji. Warto pamiętać, że wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi manipulowanie, relacje między ludźmi ulegną popsuciu.

Dlatego należy nauczyć się, jak rozpoznać manipulanta i jak sobie z nim poradzić. Tylko wtedy będziesz mógł spać spokojnie.

Identyfikacja zachowań

Manipulanci to perfekcjoniści w kontrolowaniu innych. Wykorzystują do tego wiele taktyk, którym przyświeca jeden cel – wymuszenie na drugiej osobie zrobienie czegoś, czego oczekuje manipulant.

Manipulant może wykorzystywać groźby, zastraszanie, ale również komplementy i czułe słówka. Z jednej strony może pokazywać Ci sympatię, jaką Cię darzy, zaś z drugiej okazywać obojętność i gniew.

Jeśli zdarzyło Ci się przebywać w gronie osób, w których czujesz się źle, prawdopodobnie zostałeś wciągnięty w manipulacyjny związek.

manipulacja

Co nieco o manipulowaniu

Zastanów się, czy w ostatnim czasie zrobiłeś coś, o co prosił Cię manipulant i wypisz te rzeczy na kartce. Określ również to, czego nie zrobiłeś i co wtedy czułeś.

Pomyśl, jakie są Twoje słabe punkty, w które może uderzyć lub uderzył manipulant. W sytuacji, gdy jesteś hojny, taka osoba może zarzucić Ci, że nie potrafisz spełniać czyichś próśb i jesteś egoistą.

Wielokrotnie usprawiedliwiamy takie zachowania, tłumacząc zachowania manipulanta trudnym dzieciństwem, nieudanym związkiem itp. Ale doprowadzenie do takiego myślenia jest częścią składową zasad manipulowania, którą wykorzysta człowiek posługujący się takimi metodami. Szerokim łukiem omijaj osoby, które robią z siebie ofiary.

Nie daj się pokusie atrakcyjnej oferty finansowej albo zawodowej. U manipulanta zawsze jest „coś za coś”. Każdy prezent, jaki otrzymasz, będzie podstawą do tego, aby żądać od Ciebie coś w zamian.

Przede wszystkim bądź asertywny i naucz się mówić „nie”

Musisz określić granice, których przekroczenie nie jest możliwe. W tym celu nabierz nieco dystansu do siebie, bo tylko tak będziesz mógł sobie z tym poradzić. Nie poskutkują podchwytliwe komentarze lub zachowania kierowane pod Twoim adresem mające na celu zmanipulowanie Cię.

W codziennym życiu stawiaj logikę nad emocjami. Gdy tylko okazuje się to konieczne, możesz zakończyć dyskusję stwierdzeniem, że zgadzasz się z czymś bądź nie, i zawsze się tego trzymaj. Bądź przygotowany, że manipulant i tak wielokrotnie zapyta Cię o tę samą rzecz, zanim na dobre da sobie z tym spokój.

Pamiętaj, że manipulanci tak łatwo nie odpuszczają. Z pewnością usłyszysz, że jesteś nikczemny i okrutnie krzywdzisz go swoim wyrachowanym, nieugiętym zachowaniem. Może zdarzyć się tak, że manipulant ostatecznie zrezygnuje z jakichkolwiek kontaktów z Tobą. W takiej sytuacji lepiej nie wdawaj się w dyskusję i nie daj się sprowokować.

Uważnie obserwuj zachowanie manipulanta. Jeśli tylko wygrasz walkę z manipulantem, wówczas odczujesz przypływ energii i optymizmu. Przekonasz się na własnej skórze, że to tylko Ty jesteś panem swojego życia i nikt nie może się w nie mieszać.

Oceń

Tagi:

  • jak rozpoznac manipulanta

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.