Jak urozmaicić dzieciom czas na wakacjach?

Dziecko w wieku przedszkolnym ma inną potrzebę spędzania wolnego czasu, co czwartoklasista czy nastolatek. Dlatego, aby pogodzić interesy dzieci w każdym wieku przyda się nieco wyobraźni.

Potrzebne będą zabawy, które nie tylko urozmaicą czas, ale również dadzą nam mnóstwo ciekawych wspomnień.

Sport

Jak pokazują badania, jeden na trzech uczniów i co drugi dorosły cierpi na nadwagę. Dlatego urlop niech będzie okazją do oderwania się od telewizora czy komputera i spożytkujmy go na zrzucenie kilku zbędnych kilogramów. Poza tym ruch wprawia nas w dobry nastrój. Dlatego nawet najbardziej zbuntowane dziecko po kilku godzinach spędzonych aktywnie na świeżym powietrzu zechce spojrzeć na codzienne sprawy nieco łaskawszym okiem. Dzieje się to za sprawą endorfin, które produkuje nasz organizm podczas wysiłku. A dzieciaki przecież lubią spędzać czas na dworze z rodzicami.

Dlatego wspólnie możecie zorganizować podchody, zawody w bieganiu czy skakaniu w workach, poszukiwanie skarbów czy turniej w badmingtona. Gdy jesteśmy na morzem i panuje pochmurna pogoda można skakać w dal na piasku albo pograć w siatkówkę. Z kolei w deszczowe dni w hotelowym pokoju można zorganizować sobie turniej w tańca albo zajęcia fitness, których instruktorem będzie najmłodszy członek rodziny.

Codzienność w formie zabawy

Nawet zwykłe zajęcia można zmienić w zabawę. A pomysłów na to jest wiele. Może to być zbieranie jagód na czas – kto zbierze ich najwięcej wygrywa. Albo rozbijanie namiotu z podziałem na grupy. Mama z córką zajmują się lewą stroną, a tata z synem – prawą.

Pamiętaj, że proste pomysły są najlepsze. Ciekawą przygodę można zaaranżować także w kuchni. Zwykle niezbyt chętnie dopuszczamy nasze pociechy do kuchni, bo sami zrobimy to szybciej i … czyściej. Ale będąc na urlopie bałagan aż tak bardzo nam nie przeszkadza, dlatego można zorganizować konkurs na najdłuższą obierkę z jabłka albo na najciekawszą kanapkę. Dzieciaki nie tylko będą mieć wspaniałą zabawę, ale również nauczą się bycia zaradnym i samodzielnym. A to przyda im się w przyszłości.

I ty zostań kierownikiem turnusu

Wakacje można podzielić na mini turnusy. Niech każdy z nich zorganizuje poszczególny członek rodziny. Taki miniturnus niech trwa 2-3 dni i jego kierownik niech zaproponuje, jak można ten czas spędzić, przy czym trzeba pamiętać, że od jego decyzji nie można się odwołać. Pomysłów rodzinie z pewnością nie zabraknie. Mogą to być warsztaty taneczne, pokaz mody, konkurs rysunkowy itp. Niech dorośli umożliwią swoim pociechom zorganizowanie tego czasu, jak tylko im się podoba.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.