Jak postępować, gdy dziecko pogryzie pies?

Jeśli zdarzy się, że dziecko zostanie pogryzione przez psa, dobrze jest podać mu szczepionkę przeciw wściekliźnie.

Wścieklizna to choroba wirusowa, która przenosi się przez ślinę chorych zwierząt. Jeśli występują takie objawy jak pobudzenie, wodowstręt, światłowstręt, wtedy uznaje się za śmiertelną dla człowieka.

Wścieklizna

Dlatego należy jak najszybciej udać się do lekarza i poinformować go o pogryzieniu przez psa albo o kontakcie ze śliną zwierzęcia, co do którego nie było pewności, czy jest chore lub czy było szczepione przeciw wściekliźnie. Wówczas zadaniem lekarza jest zakwalifikowanie do szczepienia, w niektórych przypadkach również do podania surowicy odpornościowej. Odstąpić od szczepienia dziecka można tylko w tej sytuacji, kiedy zwierzę jest w pełni zdrowe, odbyło cały cykl szczepień i jest pod stałym nadzorem właściciela.

Pierwsza pomoc w przypadku rany szarpanej

Trzeba również zająć się oczyszczeniem rany. W przypadku, kiedy zranienie nie jest zbyt duże, wystarczy że przemyjemy je wodą z mydłem, a następnie polejemy wodą utlenioną. Gdy pojawi się obrzęk, należy zastosować okłady z dodatkiem altacetu.

Nigdy nie można zlekceważyć nawet małego zadrapania przez psa. Wścieklizna to bardzo poważna choroba, która przenika do krwi, powodując śmierć. Objawy są podobne, jak w przypadku porażenia mózgowego. Najpierw poszkodowany odczuwa mrowienie, pieczenie czy tez szczypanie w miejscu ugryzienia, a potem pojawia się stan podgorączkowy, nudności i wymioty.

4/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.