Jak piłować paznokcie?

Jak piłować paznokcie?

Jak piłować paznokcie?

Na temat pilnika do paznokci oraz samego piłowania głosi się wiele nieprawdziwych teorii. Sprawdź jaka jest prawda i dbaj właściwie o swoje paznokcie.

 

 

Nożyczki mi wystarczą, by należycie dbać o paznokcie?

Nie, szczególnie jeśli masz słabe paznokcie. Nożyczki (a także obcinacz) mogą sprawić, że płytka paznokcia podczas obcinania odpryśnie i powstanie zadzior, który często daje początek głębszemu pęknięciu lub przyczynia się do rozwarstwienia płytki. Dlatego paznokcie bezpieczniej skracać pilnikiem, który wygładza krawędzie.

Najlepszy jest pilnik ze szkła?

Niekoniecznie. Szklany pilnik ma zalety, ale inne pilniki też je mają. Jego rodzaj trzeba tylko dobrać do stanu paznokci. Gdy te są mocne i zdrowe, możesz piłować je pilnikiem metalowym, papierowym; ścierające opiłki są na sztywnym tekturowym cienkim pasku, szklanym; jedna strona pilnika przypomina drobną tarkę, mineralnym; wygląda jak kamień i piankowym; potrwa to dłużej; miękka płytka piankowa ma z obu stron materiał ścierny o różnej grubości.

Ważne, by piłować zgodnie z instrukcją (od zewnątrz do środka i pod kątem 45°). Do łamliwych oraz rozdwajających się paznokci użyj pilnika piankowego.

Chorych, łamliwych paznokci nie wolno piłować?

Wręcz przeciwnie: tylko pilnikiem można je skrócić i nadać im kształt bez szkody. Trzeba tylko wybrać delikatny dla nich pilnik, np. piankowy. Dzięki temu, że materiał ścierny powleka bezpośrednio powierzchnię płytki piankowej, jest on dość elastyczny i dopasowuje się do kształtu paznokcia. Nie ściera go więc na siłę. Daruj sobie metalowy i papierowy, bo mogą być za ostre dla twoich paznokci i postrzępić ich krawędzie.

Do skracania boków, które często przylegają do skóry, użyj pilnika cienkiego i prostego lub wygiętego w kształt banana (łatwiej nadać nim zaokrąglony kształt). Można też kupić mechaniczne pilniki do paznokci, które są delikatne dla płytek paznokciowych.

Paznokcie powinno się polerować codziennie?

Nie! Polerki, która służy do nabłyszczania i mikroskopijnego wyrównywania płytki paznokciowej, używa się nie częściej niż raz w miesiącu. Jeśli płytka jest pofałdowana (może to świadczyć np. o uszkodzeniu macierzy paznokcia), niczym się jej nie wyrównuje. Zarówno częste polerowanie, jak i głębokie ścieranie wierzchu płytki może ją osłabić, a nawet uszkodzić. Paznokcie wtedy zaczną się rozdwajać lub łamać.

W salonach manikiuru stosuje się też polerkę mechaniczną. Ponieważ poleruje się nią szybciej, trzeba mieć wprawę, by nie przesadzić ze ścieraniem płytki. Jeśli masz słabe paznokcie, poproś o tradycyjną metodę.

Metalowy pilnik jest zły?

Nieprawda. Wiele lat temu popadł w niełaskę, bo uznano, że powoduje rozwarstwianie się paznokci. Prawda jest taka, że to nie pilnik jest temu winny. Problem leży w kondycji piłowanych nim paznokci. Jeśli są słabe i byle co je uszkadza, to metalowy pilnik może nasilić kłopoty z nimi.

Pilnik ten sprawdza się przy piłowaniu grubych, mocnych paznokci, bo jest ostrzejszy od np. piankowego i więcej można nim zdziałać.

 

Jak piłować paznokcie – wideo porady

Poradnik piłowania i malowania paznokci

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.