Ocet jabłkowy to produkt z naszej kuchni, który ma naprawdę mnóstwo zastosowań. Sprawdza się świetnie nie tylko w gotowaniu, ale przede wszystkim w pielęgnacji naszego ciała. Dzisiaj podpowiemy Wam jak i do czego go używać.
Zapraszam do lektury!
Kuchnia – wpływ na organizm
Ocet jabłkowy dodany do naszej diety świetnie wspomoże odchudzanie i obniży poziom cukru we krwi. Pomocny jest także w przypadku wzdęć i zaburzeń jelitowych. Ocet jabłkowy możemy dodawać do sałatek lub pić w rozcieńczeniu (wbrew pozorom smakuj całkiem nieźle!). Dzięki zawartości pektyn, ocet jabłkowy obniża poziom złego cholesterolu, poprawia stan żył i tętnic jak i zapobiega miażdżycy oraz nadciśnieniu. Ocet z jabłek jest również bogaty w witaminy z grup A, B, C, E oraz P. Aby zobaczyć wpływ spożywania octu na nasze zdrowie wystarczy około jedna, dwie łyżki dziennie. Jeśli ciężko jest nam przemóc się aby wypić ocet możemy go rozcieńczyć w wodzie, dodać miodu lub wlać go do soku. Jeśli jesteś w ciąży lub masz wrzody żołądka, unikaj octu jabłkowego!
Ocet jabłkowy działa podobnie do błonnika – zwiększa sytość dań i sprawia, że dłużej nie czujemy głodu. Inne jego właściwości to usuwanie toksyn i przyspieszenie spalania tłuszczy oraz pobudza syntezę enzymów trawiennych.
Tonik do twarzy
Ocet jabłkowy ma sine działanie antybakteryjne, dlatego świetnie sprawdza się jako uzupełnienie pielęgnacji w walce z trądzikiem. Wystarczy nanieść kilka kropli na płatek kosmetyczny i przemyć całą buzię, aby uzyskać efekty.
Płukanka do włosów
Po każdym myciu włosów szamponem zastosuj płukankę z octu. Na jeden litr wody wykorzystaj pięć łyżek octu jabłkowego. Szampony mają odczyn zasadowy, dlatego też płukanie włosów kwaśnym octem idealnie przywraca im ich naturalne pH, domyka łuski włosa i silnie wygładza je.
Maseczka do twarzy
Ocet świetnie sprawdza się również jako maseczka do twarzy, zarówno do cery suchej jak i tłustej. Do cery suchej zaleca się używać octu jabłkowego wraz z miodem, świetnie nawilża i koi suchą skórę.
Jeśli posiadasz cerę tłustą pomieszaj ocet jabłkowy z glinką, na przykład zieloną i nałóż na twarz. Obie maseczki powinnaś trzymać na twarzy około piętnastu minut, a następnie spłukać.
Do kąpieli
Ocet jabłkowy dodany do kąpieli świetnie odkaża skórę, łagodzi podrażnienia oraz zmiękcza skórę. Świetny dla osób mających podrażania po goleniu.
Moczenie nóg
Moczenie nóg w roztworze octu jabłkowego świetnie sprawdza się w przypadku zmęczonych, opuchniętych stóp.
Usuwanie przebarwień i blizn
Oprócz tonizowania skóry, ocet jabłkowy świetnie wpływa na rozjaśnianie blizn i przebarwień posłonecznych. Wystarczy przemywać codziennie nim twarz lub ciało.
Dla zdrowia
Ocet jabłkowy to również świetny lek. Leczy on anginę – pomieszaj go z miodem i płucz taką mieszanką gardło. Świetnie sprawdza się przy bólach głowy – wystarczy przyłożyć kompres nasączony octem do czoła.