Ogrom obowiązków, codzienna bieganina sprawiają, że rodzic nie ma czasu na zabawę z dzieckiem. Kiedy już nadchodzi weekend lub wakacje sam potrzebuje odpoczynku, dlatego wygodniej jest, jeśli dziecko potrafi się samo sobą zająć lub bawi się z rówieśnikiem bądź rodzeństwem.
Czasami jednak jest to niemożliwe i nasza pociecha nie może znaleźć sobie miejsca, nudzi się, jest rozdrażniona. Wtedy warto pokazać maluchowi kilka ciekawych zabaw, które na pewno korzystnie wpłyną na jego rozwój, a w dodatku zapewnią mu świetną rozrywkę.
Trudna sztuka bycia rodzicem
Bycie rodzicem to nie tylko kupowanie dziecku ubrań, karmienie go czy wpajanie codziennych obowiązków. Aby nawiązać z dzieckiem więź, warto stwarzać jak najwięcej sytuacji, w których wolny czas będzie spędzany wspólnie. Dla malucha ważne jest okazywanie mu zainteresowania.
Integracyjne zabawy mogą być idealnym rozwiązaniem na weekendowe popołudnie i wcale nie muszą być to wyjścia do zoo czy wesołego miasteczka. Wystarczy trochę wyobraźni, a maluch na pewno będzie zachwycony. Jeśli nie mamy zbyt wiele czasu, dobrze jest wymyślić dziecku taki rodzaj zabawy, która szybko mu się nie znudzi. Może to być np. tworzenie korali z makaronu albo układanie sztućców w szufladzie (z wyłączeniem ostrych noży).
Pomysły na zabawy z dzieckiem
Jednak najlepszą rozrywką dla malucha będzie wspólna zabawa. Wystarczy do tego stary karton np. po lodówce, a lalki i pluszowe misie będą miały prawdziwy pałac. Aby go umeblować, pomóżmy dziecku zbudować łóżeczka z kolorowych klocków, zrobić stolik z wieczka od wiaderka czy komodę z opakowania po herbacie. Będzie to dla niego bardzo kreatywne zajęcie. Poprzez tego rodzaju zabawę, dziecko ma okazję rozwijać swoją wyobraźnię, proponować różne ciekawe rozwiązania.
Ciekawą formą spędzania wolnego czasu może być także zabawa w teatr. Dwa złączone krzesła należy nakryć kocem, aby stworzyć kurtynę. W przedstawieniu brać udział mogą wszystkie ulubione zabawki dziecka. Starszemu dziecku można zaproponować zabawę w guziki. Można go poprosić, aby posegregowało je według kolorów i wielkości. Następnie zadawać pytania np.: „który guzik jest większy od czerwonego” albo „jakie guziki są podobnej wielkości”.
Aby utrwalić dziecku rozpoznawanie barw, dobrze jest poprosić go, aby posegregowało swoje zabawki według kolorów. Niezwykle kreatywnym zajęciem jest zabawa w odrysowywanie kształtów. Do tego potrzebna jest duża kartka papieru lub białego kartonu. Następnie prosimy dziecko, aby się na niej położyło i odrysowujemy jego kształt. Potem zaś maluch może dorysować twarz, włosy i pokolorować odrysowaną mamę lub tatę.
A jak nauczyć dziecko skutecznie zapamiętywać? Idealnym pomysłem będzie tutaj zabawa w dźwiękogrę. Trzeba poprosić dziecko, aby powtórzyło za rodzicem sekwencję różnych słów w takim układzie, jak usłyszało np. Miś, miś, jabłko, jabłko, miś, jabłko, miś. Wykorzystać do tego można rekwizyty, które działają na pamięć wzrokową lub elementy dźwiękowe tj. stukanie, szeleszczenie.
Jak pomóc dziecku poznawać słowa? Tutaj sprawdzi się zabawa w „To jest…” Rodzic ma za zadanie podpytywać dziecko o różne przedmioty, pokazując na nie palcem. Zaś dziecko musi dokończyć zdanie. Warto wówczas zacząć od prostych rzeczy np. To jest… szafa, to jest… jabłko. Potem stopniowo przechodzić do rzeczy trudniejszych tj. różnego rodzaju naczynia kuchenne czy sprzęty łazienkowe.
Wielką uciechę sprawi dziecku także zabawa w malowanie obrazka przyprawami kuchennymi. Wystarczy wziąć odrobinę cynamonu, słodkiej sproszkowanej papryki, majeranku, bazylii i nasypać do kubeczków. Kartkę posmarować klejem i poprosić dziecko, aby stworzyło własny obrazek z kuchennych zdobyczy.
* * * *
Indywidualne organizowanie dziecku rozrywek może być więc świetnym sposobem na rodzinną integrację. Maluch zaś nie będzie miał powodów do narzekania. Wspólna zabawa pobudzi jego wyobraźnię i kreatywność, pozwoli mu poznawać świat, zaś nowe pomysły na pewno zaimponują rówieśnikom. Dlaczego zabawa z rodzicami jest tak ważna? Przede wszystkim dziecko uczy się, jak dorośli rozwiązują różne problemy, jak należy się dzielić z innymi. Wspólna rozmowa zacieśnia więzy rodzinne. Maluch ma okazję zadawać pytania, uczyć się nowych rzeczy, a co najważniejsze rodzic staje się dla dziecka autorytetem.