Jak odpoczywać w wakacje?

Wybierając formę spędzania wakacji, musimy dostosować ją przede wszystkim do siebie.

Tak długo wyczekiwaliśmy na nadejście lata i nareszcie jest! Bezchmurne niebo i słońce a przede wszystkim mnóstwo wolnego czasu, który możemy wykorzystać w odpowiedni dla nas sposób.

Im więcej osób, tym więcej pomysłów na wakacyjny relaks. Jednak bez problemu możemy podzielić je na dwie kategorie: aktywny wypoczynek albo słodkie lenistwo. Nie sposób jednoznacznie stwierdzić, która z tych grup jest lepsza. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób funkcjonuje nasz organizm, od trybu życia a także od cech charakteru czy przyzwyczajeń wywiedzionych z dzieciństwa.

Aktywny wypoczynek

Uprawianie sportów, długie spacery czyi górskie wędrówki są formą wypoczynku wybieraną najczęściej przez osoby, które na co dzień nie mogą zbyt wiele czasu poświęcić na rozwój kultury fizycznej. Wakacje są dla nich możliwością nadrobienia zaległości i zadbania o swoje zdrowie. Aktywny wypoczynek jest szczególnie zalecany dla osób pracujących umysłowo, uczniów, studentów oraz, co może wydawać się zaskakujące, dla osób starszych.

Pamiętaj jednak, aby – jeżeli nie masz na co dzień do czynienia ze sportem – o tym, żeby się nie przeforsowywać. Aktywność fizyczna – jak najbardziej – ale zawsze z głową. W innym wypadku możesz się nabawić kontuzji czy chociażby zakwasów, które skutecznie utrudnią Ci życie – a przecież nie o to chodzi!

Pasywny wypoczynek

Dla znacznej części społeczeństwa słowo „odpoczynek” kojarzy się dokładnie z czymś przeciwnym niż aktywność. Dlatego też wielu z nas wybiera wylegiwanie się na plaży, spędzanie czasu z przyjaciółmi, grillowanie czy po prostu długie godziny z ciekawą lekturą w zaciszu własnego domu. Nieważny jest tutaj sposób, bardziej liczy się swobodny bieg wydarzeń i brak konieczności bezwzględnej organizacji. Niezwykle doceniany jest spokój i zażegnanie stresu, często tak bardzo doskwierającego.

Ze statystyk wynika, że bierną formę wakacyjnego wypoczynku wyjątkowo chętnie wybierają osoby pracujące fizycznie, zatrudnione w wielkich przedsiębiorstwach oraz przedstawiciele handlowi.

Bez względu na to, jaką formę odpoczynku wybierzemy, musimy pamiętać, by był to spędzony rzeczywiście efektywnie czas. Wakacje to okres, w którym powinniśmy naładować akumulatory i zgromadzić pokłady energię do podejmowania nowych wyzwań w pracy, gdy sezon urlopowy dobiegnie końca.

Oceń

One Response

  1. Zosia 20 stycznia 2014

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.