Jak leczyć uszkodzenie szkliwa?

Jak leczyć uszkodzenie szkliwa?

Jak leczyć uszkodzenie szkliwa?

Jak leczyć uszkodzenie szkliwa?

Szkliwo jest – o czym nie każdy wie – najtwardszą tkaną naszego organizmu, generalnie więc jest najbardziej odporne na zewnętrzne czynniki. Jednak i ono czasami może ulec uszkodzeniu – pęknąć albo ukruszyć się, np. wskutek próby użycia zębów do rozgryzienia orzechów, otworzenia butelki czy innego narzędzia itp. Co ciekawe, rysa, czyli tzw. crack, może powstać też wskutek nagłej zmiany temperatury w ustach.

Jak leczy się takie uszkodzenie szkliwa? Czy to w ogóle możliwe? O tym przeczytasz poniżej.

Uszkodzenie szkliwa – jak się je leczy?

Jeżeli dojdzie do uszkodzenia szkliwa, np. do powstania rysy, najlepiej udać się do stomatologa. Lekarz pokryje cały ząb lakierem, który dodatkowo go wzmocni i sprawi, że będzie on odporniejszy na ewentualne późniejsze urazy.

W przypadku ułamania się szkliwa nie będziesz czuć dużego bólu, jednak uszkodzone miejsce może kaleczyć język i reagować na zmiany temperatury. Będzie również wyglądać niezbyt estetycznie.

W przypadku ukruszonego szkliwa stomatolog wyrówna krawędź, a jeśli to konieczne, spiłuje także sąsiednie zęby, aby nadać im podobny kształt. Nie jest to zabieg bolesny, ale dający naprawdę wymierne efekty.

5/5 - (2 votes)

Tagi:

  • ukruszone szkliwo
  • uszkodzenie szkliwa

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.