Jakie są skutki wad zgryzu?

zeby

Jakie są skutki wad zgryzu?

Lekarze stomatolodzy nakłaniają ludzi w każdym wieku z problemami krzywych zębów do noszenia aparatów. I nie mają na względzie jedynie ładnego ich wyglądu, ale również to, że nieprawidłowy zgryz jest przyczyną powstawania wielu problemów zdrowotnych.

Dzisiaj nieco o problemach, jakie mogą spowodować wady zgryzu.

Gorsze czyszczenie

Mimo, że szczotkujesz zęby po każdym posiłku, i tak ciągle wymagają one leczenia. To zdarza się bardzo często. Dzieje się tak ze względu na to, że ma się nierówny zgryz. Wtedy zęby nachodzą na siebie i ściśle do siebie przylegają, przez co trudniej jest wyczyścić z nich resztki jedzenia. I nie pomoże ani profesjonalna szczoteczka do zębów, ani nawet nić dentystyczna. Bardzo trudno jest też zauważyć, kiedy na zębach zaczyna rozwijać się próchnica.

Tym bardziej, że na początku pojawia się mała plamka, której kolor niewiele różni się od zdrowego zęba. A gdy dokonamy wyprostowania zgryzu, wówczas dostęp do wszystkich powierzchni zostanie ułatwiony.

Zgryz a kłopoty z trawieniem

Trudnością jest gryzienie i żucie pokarmów, dlatego łykasz większe ich kawałki. W efekcie masz problemy z trawieniem i szybko znowu stajesz się głodny.

Większość wad zgryzu uniemożliwia prawidłowe żucie i gryzienie, np. gdy dolne żeby nachodzą na górne albo odwrotnie. Wtedy niemożliwe jest rozdrobnienie pokarmów. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że to ważny element procesu trawiennego, który swój początek ma w jamie ustnej. Do przewodu pokarmowego powinny trafiać jak najmniejsze kawałki jedzenia, a to jest możliwe tylko wtedy, gdy mamy zdrowe i równe zęby.

Parodontoza

Na zębach pojawia się kamień, a dziąsła krwawią i bolą. Gdy zęby nieprawidłowo ułożą się w jamie ustnej, szybciej może pojawić się parodontoza. Winowajcą jest kamień nazębny, którego nie można wyczyścić z krzywo ułożonych zębów. Z upływem czasu zajmuje on coraz większą powierzchnię i wciska się pod dziąsło. W końcu dochodzi do odsłonięcia się szyjki zęba i stanu zapalnego. Dziąsła stają się zaczerwienione, szybciej krwawią. A gdy stan zapalny nie zostanie powstrzymany, rozpocznie się parodontoza. Dlatego tak ważne jest wyprostowanie zgryzu, aby zębom przywrócić pierwotne ułożenie.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.