Jak uprawiać hortensję ogrodową?

Hortensja to dość często spotykany w naszych ogrodach krzew, który pochodzi z Azji. Jest to roślina, której wysokość może sięgać 1,5 metra, a liście są owalne, ciemnozielone i gęsto rozmieszczone na łodydze. W niektórych odmianach dodatkowo mogą mieć jasne przebarwienia. Hortensja kwitnie na biało, różowo lub niebiesko, a jej kwiaty są bardzo dekoracyjne dzięki temu, że są zebrane w kuliste pęki, których wielkość może dochodzić do nawet 25 centymetrów.

W naszym klimacie hortensje uprawia się także w doniczkach, zaś posadzone w ogrodzie kwitnie od końca czerwca aż do pierwszych przymrozków, dlatego warto uprawiać tę roślinę, gdyż długo można cieszyć się jej pięknymi kwiatami.

Wszystko o hortensji 

Roślina ta nie jest raczej odporna na mróz, dlatego najlepiej czuje się w klimacie morskim. Lubi dużą wilgotność i nie znosi nadmiernego nasłonecznienia, więc koniecznie musimy jej zapewnić takie warunki. Jeśli hodujemy ją w ogrodzie, w okresie zimy musimy osłonić ją przed mrozem, ponieważ kwiaty pojawiają się na zeszłorocznych pędach, dlatego nie możemy dopuścić do ich obumarcia. Nie wolno również zbyt mocno przycinać rośliny, należy to robić bardzo umiarkowanie.

Jeśli chodzi o wymagania co do podłoża, to gleba dla hortensji musi być zdecydowanie żyzna. Najlepiej zdecydować się na próchniczną o kwaśnym odczynie. Odczyn gleby ma wpływ na kolor kwiatów. Jeśli zależy nam, by miały one odcień czerwonawy, musimy zadbać o to, by podłoże było bardziej kwasowe, zaś gleba zasadowa skutkuje niebieskim zabarwieniem kwiatów.

W okresie czerwca i lipca roślina musi być systematycznie nawożona. Najlepiej robić do co 10 dni płynnym nawozem wieloskładnikowym z dużą zawartością azotu. Nawóz należy rozcieńczyć wodą. Pod koniec lipca przechodzimy do nawożenia nawozami fosforowymi i potasowymi, co ma trwać do początku września. Wówczas powinniśmy zaprzestać nawożenia hortensji, a także ograniczyć częstotliwość podlewania jej, ponieważ pędy muszą mieć czas zdrewnieć przed zimą.

hortensja-uprawa

Rozmnażanie hortensji

Hortensje stosunkowo łatwo rozmnaża się z sadzonek pobranych z bocznych pędów. Należy jednak zadbać o odpowiednio wysoką temperaturę, nie mniejszą niż 18 stopni, ale też nie większą niż 20, ponieważ w innych warunkach sadzonki mogą ukorzeniać się znacznie dłużej albo nie ukorzenić się w ogóle.

1.5/5 - (2 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.