Kroton jest efektowną rośliną doniczkową, która – jeżeli prawidłowo będziemy ją pielęgnować, może osiągnąć wysokość nawet 2 metrów. Nie znosi on jednak zbyt dobrze panujących w naszych mieszkaniach warunków i cierpi na różne choroby.
Jeżeli zauważysz, że hodowany przez Ciebie kroton usycha, to znak, że powietrze w mieszkaniu jest za suche. Co zrobić w takiej sytuacji? Podpowiadamy dzisiaj!
Wskazówki, jak ratować usychający kroton
Zbyt suche powietrze, zwłaszcza w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem, przyczynia się niejednokrotnie do stopniowego usychania liści krotonu, a potem do ich opadania, a w rezultacie może nie tylko oszpecić piękną w normalnych warunkach roślinę, ale także przyczynić się do powolnego jej
rozwoju, a nawet śmierci.
Jeżeli zauważysz więc, że liście hodowanej przez Ciebie rośliny zaczynają schnąć, zacznij od zwiększenia wilgotności powietrza. Zraszaj liście krotonu codziennie letnią wodą, podlewaj 2-3 razy na tydzień, zimą nieco dalej. Pilnuj też, aby roślina nie stała w miejscu zbyt ciepłym. Takie warunki (suche powietrze i przegrzanie) przyczyniają się bowiem do osłabienia rośliny i zwiększają jej podatność na przędziorki, tarczniki oraz wciornastki.
Nie zapominaj też o regularnym nawożeniu krotonu. Powinien on otrzymywać nawozy dla roślin doniczkowych co tydzień od marca do sierpnia.
Jeżeli wystawisz roślinę na bezpośrednie działanie światła (dopuszczalna temperatura to 27 stopni C), jej liście zyskają ciemniejszą barwę. Zrezygnuj jednak wtedy ze zraszania liści wodą. Możesz to zrobić dopiero wieczorem lub po przeniesieniu doniczki w ciemniejsze miejsce.