W dniu ślubu każda panna młoda pragnęłaby oczarowywać wszystkich przybyłych swą urodą i nienagannym wyglądem. Marzy o tym, aby być w centrum uwagi, a przede wszystkim aby podobać się swojemu wybrankowi serca.
Zadanie to jest możliwe do spełnienia pod warunkiem, że przy wyborze sukni panna młoda będzie kierować się jej fasonem oraz dodatkami. Wszystko musi ze sobą idealnie współgrać, a każdy szczegół powinien mieć swoje miejsce i zastosowanie.
Odpowiednia ilość czasu na wybór
Wiadomo, że przygotowanie ślubu jest karkołomnym zadaniem i należy na to poświęcić mnóstwo czasu. Przygotowywanie listy gości, zaproszeń, zespołu, który będzie zabawiał gości, sali weselnej zachwycającej swym przepychem. A w tym wszystkim najważniejszy jest odpowiedni wybór sukni ślubnej. Musi ona być doskonale dopasowana do charakteru swej nosicielki. Powinna być do niej dopasowana tak, aby przyszła małżonka mogła czuć się w niej swobodnie. Charakter kreacji powinien odpowiadać ściśle wystrojowi wnętrza, ale również ubiorowi pana młodego. W przypadku, gdy nasz ślub ma się odbyć w sali weselnej wyróżniającej się przepychem i różnorodnymi wymyślnymi ozdobami, dobrze by było, gdyby suknia panny młodej także odznaczała się bogactwem ozdób i wielu elementów dodatkowych.
Co jest istotne?
Równie ważna jest pora roku, w jaką planujemy uroczystość. Długie rękawy i ciężkie zdobienia nie sprawdzają się w upalne dni, a i nie wygląda to zbyt naturalnie. Przy wyborze sukni należy kierować się jej krojem. Panna młoda chcąca wyglądać niczym bogini, musi zwrócić uwagę na to, aby jej figura prezentowała się dobrze, na co ogromny wpływ ma kształt sukni. Dlatego przed kupnem należy przymierzyć kilka, a czasem nawet dziesiątki sukni, zanim wybierze się tę najodpowiedniejszą. Czasem zdarza się sytuacja, gdy przyszła małżonka natrafia na kreację, w której wygląda idealnie, jednak ma się ona nijak wobec upodobań i charakteru panny młodej. Co wtedy? Warto pozwolić sobie na odrobinę awangardowości i nieco zmienić swój styl na ten jeden, jakże wyjątkowy dzień. Z pewnością okaże się to bardzo dobrą decyzją, bowiem lepiej jest postawić na znakomity wygląd i doskonałą figurę aniżeli jedynie na charakter sukni.
Nie zawsze moda
Najważniejsze jest, aby w pierwszej kolejności nie brać pod uwagę panujących trendów, ponieważ po prostu nie każdemu musi być we wszystkim ładnie. Panna młoda szczycąca się białym typem cery powinna raczej postawić na białą, porcelanową suknię. Natomiast panie mające oliwkowe czy też bardziej opalone odcienie skóry będą się znakomicie prezentować w kreacjach koloru écru lub złoto-beżowym. Jednakże nie zawsze ta rada ma zastosowanie, bowiem może zdarzyć się tak, iż pewnej pannie młodej będzie o wiele bardziej do twarzy w całkiem innym kolorze sukni, dlatego też nie zaszkodzi przymierzyć kilku rodzajów sukien i wybrać tę najlepszą. Dawniej często można było spotkać się z dwuczęściowymi sukniami, mającymi osobno gorset i spódnicę. Współcześnie takie rozwiązania powoli odchodzą z mody, a na tapecie znajdują się kreacje jednoczęściowe, mające gorset wszyty pod spód sukni. Jest to znacznie praktyczniejsze a i z pewnością efektowniejsze. Ostatnio coraz więcej pań decyduje się na typ sukni, w której góra różni się od dołu np. wzorkiem lub spódnica jest całkowicie gładka.
Talia smukła jak u osy?
Odpowiedni dobrany gorset znacznie wyszczupla figurę i nadaje jej jeszcze bardziej kobiecych kształtów. Gorsety, które nie zostały uszyte na miarę, nie jest w stanie idealnie ukryć wszelkich istniejących defektów sylwetki oraz z pewnością nie będzie tak wygodny jak gorset uszyty na miarę. W dzisiejszych czasach mamy niezwykle szeroki asortyment. Panny młode mogą do woli wybierać pomiędzy sukniami bardziej klasycznymi, o prostych fasonach a tymi bogato zdobionymi, wysadzanymi perłami, koralikami itp. Obydwa rodzaje sukien mają zarówno swoje wady, jak i zalety. Atutem prostej kreacji jest jej uniwersalizm, bowiem bez względu na panującą modę jest ona zawsze na czasie, a i prezentuje się doskonale. Istnieje możliwość spotkania jej z ramiączkami lub z gorsetem. Kolor zależy wyłącznie od panny młodej, nie ma tu żadnych ograniczeń.
Odpowiednie fasony
Kolejnym rodzajem sukni ślubnej proponowanym dla przyszłej małżonki jest tzw. „józefinka” czyli kreacja puszczona luźno spod biustu. Nadaje ona sylwetce gracji i lekkości, przy czym w tańcu prezentuje się niezwykle zmysłowo. Jednakże przy wyborze sukni tego typu należy uważać, aby nie przesadzić. Mitem jest, że dobrze prezentują się w niej jedynie szczupłe osoby. Wygląda ona dobrze, ale tylko gdy jest idealnie dobrana. Dlatego aby uniknąć niedopasowanej sukni, psującej nasz wygląd w tak szczególnym dniu, warto przed ślubem zainwestować trochę więcej czasu w poszukiwanie sukni ślubnej i przymierzyć kilka wzorów tak, aby mieć porównanie i móc dokonać odpowiedniego zakupu. Gdy już mamy załatwioną suknię, czas zająć się dodatkami. Wiele osób nie przywiązuje do nich wielkiej wagi, a to spory błąd. Budują one odpowiednią atmosferę całej kreacji i potrafią naprawdę zdziałać cuda.
Welon czy alternatywa?
Jeżeli jesteśmy w posiadaniu bogato zdobionej sukni, nie należy przesadzać z dodatkami, a już szczególnie z welonem, który powinien być raczej skromny i krótki. Coraz częściej tradycyjny welon zastępowany jest kapeluszami, kwiatami uwodzicielsko wpiętymi we włosy. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od upodobań przyszłej małżonki. Kolejnym elementem dodatkowym mogą być rękawiczki, które nadają całości niezwykłej szykowności i elegancji. Przeważnie można je spotkać wykonane z atłasu lub jedwabiu. Ważne jest, aby były one w porównywalnym odcieniu do sukni tak, aby nie wyróżniały się kolorystycznie. W przypadku gdy panna młoda zdecydowała się na suknię ślubną nie mającą rękawów lub mającą, lecz krótkie warto postawić na długie czy też półdługie rękawiczki. Natomiast do sukni z długimi rękawami całkowicie odradza się wszelkie rękawiczki.
Pantofelki jak u Kopciuszka
Istotnym elementem stroju są buty przyszłej małżonki. Powinny one ładnie się prezentować, ale co najważniejsze – muszą być wygodne tak, aby panna młoda mogła w nich bez trudu przetańczyć całą noc i nie odczuwać żadnych dolegliwości z tym związanych. Zaleca się kupienie butów tuż przed przymiarką sukni. Pozwala to na ustalenie długości kreacji i wprowadzenie ewentualnych poprawek. Prawidłowo uszyta suknia musi kończyć się jakieś 3 cm ponad ziemią, przez co nie będzie sprawiała pannie młodej większych problemów. Jeśli partner jest niższy od panny młodej, odradza się wszelkie buty na wysokim obcasie.
Mnogość wyborów – dobrze czy źle?
W dzisiejszych czasach mamy ogromny wybór sukien ślubnych i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Kreacji można szukać w salonach lub też zamówić szytą na miarę. Bardziej poleca się ten drugi sposób, bowiem zapewnia on znakomite dopasowanie sukni do sylwetki, jednakże przed udaniem się do fachowej krawcowej warto rozejrzeć się po kilku salonach sukien ślubnych, porównać ceny i zorientować się, jakie modele są dostępne na rynku i co jest w danym momencie na topie. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż obecnie w wielu salonach jest konieczność wcześniejszego umówienia się na wizytę, jednakże nie powinno to stanowić problemu.
Konsultant dla każdego
Dużym udogodnieniem dla panny młodej jest zatrudnienie konsultanta ślubnego. Do jego zadań należy m. in. ustalenie terminów przymiarek w różnych salonach, dzięki czemu przyszłe małżonki mogą zająć się czymś innym i nie kłopotać się nadmiernymi obowiązkami. Jednakże wiadomo, że nie każdy może sobie pozwolić na taki luksus, choćby ze względów finansowych. Dlatego dla pań, które postanowiły same zorganizować ślub, polecamy, aby wcześniej dowiedziały się, czy dany salon sukien ślubnych oferuje przymiarki, w jakich godzinach i czy należy się umawiać na określony termin. Powinno się wziąć pod uwagę, że na każdą przymiarkę sukni należy przeznaczyć około 40 minut. Jest to niezmiernie czasochłonne zajęcie, ale pozwala na wybór najlepszej kreacji. Bardzo często można spotkać oferty salonów w ich specjalnych katalogach, które prezentują różnorodne rodzaje sukien ślubnych, jakie można znaleźć w ich firmie. W takim salonie oprócz sukni ślubnej można kupić również wszelkie potrzebne nam dodatki. Salony oferują bogate oferty welonów, bielizny, rękawiczek oraz butów. W salonach z pewnością znajduje się mnóstwo przepięknych sukien ślubnych, jednakże nie daje nam to gwarancji na oryginalność kreacji, bowiem przeważnie tworzone są całe kolekcje. Dlatego dla wymagających pań, chcących czegoś nowatorskiego, polecamy skorzystanie z usług projektanta mody, który po otrzymaniu odpowiednich wskazówek będzie mógł stworzyć suknię niepowtarzalną i jedyną w swoim rodzaju.
Przymiarki, poprawki…
Podczas przymierzania sukni warto wziąć pod uwagę wszelkie dodatki, jakie chcemy założyć w dniu ślubu. Należy brać pod uwagę wszystkie elementy stroju, aby móc jeszcze przed ślubem zobaczyć, jak prezentuje się całość, czy wszystko do siebie pasuje. Wtedy jest jeszcze czas na wprowadzenie ewentualnych poprawek. Gdy już suknia ślubna jest kupiona, a wszystkie dodatki do niej dopięte na ostatni guzik, nie warto zbyt pochopnie zabierać tego wszystkiego do domu. Wiadomo, że suknia z pewnością u krawcowej lub w salonie będzie znacznie bezpieczniejsza aniżeli w naszym domu, gdzie może być narażona na mnóstwo zagnieceń, przybrudzeń itp. Ponadto nie można przecież pozwolić, aby odwieczna tradycja została złamana i pan młody zobaczył suknię swej ukochanej przed ślubem. A więc aby uniknąć kłopotów z nieodpowiednim stanem sukni i aby z tradycji stała się zadość, warto zakupioną już kreację przechowywać bezpiecznie u źródła w nabycia nawet aż do dnia ślubu.