Jak się tańczy poloneza?

Polonez jest polskim tańcem narodowym, który swoje początki ma w tańcach polskiego ludu. Nawiązuje on do polskich społeczności, w których lud prowadzony był przez przewodnika. Z czasem urósł do rangi reprezentacyjnego pochodu uczestników balu, gdzie rolę przewodnika przyjmuje wodzirej.

Obecnie tańczy się go m.in. na rozpoczęcie balu studniówkowego. Dzisiaj mamy dla was kilka porad, jak tańczyć poloneza.

Postawa w polonezie

Przed rozpoczęciem poloneza pary ustawiają się jedna za drugą. Partner staje po lewej stronie partnerki. Wyciąga prawą rękę przed siebie lekko zgiętą w łokciu, partnerka kładzie na niej swoją lewą rękę. Lewe ręce powinny być swobodnie opuszczone wzdłuż ciała. Pożądana jest postawa wyprostowana, dumna.

Taniec w polonezie

Polonez jest tańcem z trójdzielnym metrum. Wykonujemy trzy kroki – pierwszy jest poprzedzony w przedtakcie sunięciem po podłodze prawej wyprostowanej nogi i stopniowym, niewielkim zgięciem w kolanie lewej nogi. Stąpnięcie prawą nogą na „raz” w pierwszej części taktu ma zostać poprzedzone przeniesieniem ciężaru ciała na tę nogę. Ma ono nastąpić stopniowo i wyprzedzić czas między pierwszą a drugą częścią taktu.

Na „dwa” wykonujemy krok lewą nogą na całą stopę, a na „trzy” krok prawą nogą. Nogi należy stawiać z palców na całe stopy. Każdą nogę przenosimy ruchem płynnym. W następnym takcie pierwszy posuwisty krok rozpoczęty w przedtakcie wykonuje się lewą nogą.

W parach tancerz i tancerka tańczą innymi nogami – tancerz zaczyna prawą nogą, tancerka lewą.

Jak się tańczy poloneza – video porady

Polonez w „Panu Tadeuszu”

 

Polonez na studniówce w Łobzie 2009

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.