Jak powstaje przodujące łożysko?

łożysko

Jak powstaje przodujące łożysko?

Literatura medyczna w swoich źródłach podaje, że łożysko jest narządem, który podejmuje swoją pracę w 12. tygodniu ciąży. Składa się z tkanek matki i płodu. Przy pomocy łożyska, płód otrzymuje niezbędny pokarm i tlen, jak również wydala dwutlenek węgla i zbędne produkty z procesów metabolicznych.

Częścią łożyska, która łączy matkę z dzieckiem jest pępowina, czyli splot naczyń krwionośnych.

Kiedy dochodzi do łożyska przodującego

W przypadku prawidłowego umiejscowienia łożyska mówimy, że znajduje się na tylnej, bocznej lub przedniej ścianie łożyska, jak również na jej dnie. Jeśli umieszczone jest w sposób zakrywający szyjkę macicy, wtedy mówimy o łożysku przodującym.

Wraz ze wzrostem dziecka, łożysko przesuwa się ku górze. Jeśli jednak pojawiają się krwawienia, może to być sygnał, że z łożyskiem dzieje się coś niedobrego. Cechą charakterystyczną tych krwawień jest obfitość i bezbolesność.

Czy to groźne?

Przodujące łożysko może zdiagnozować jedynie lekarz, na podstawie badania ultrasonograficznego. W przypadku, gdy ciężarna znajduje się przed 20.tygodniem ciąży, nie ma krwawień, to zazwyczaj nie wymaga to hospitalizacji. Ważny będzie jedynie wypoczynek i abstynencja seksualna. Nie przewiduje się żadnego zagrożenia ciąży.

Jeśli jednak łożysko przoduje nadal, do tego kobieta skarży się na krwawienie, to w takiej sytuacji należy liczyć się ze skierowaniem do szpitala albo leżeniu w łóżku i zwiększonej częstotliwości wizyt lekarskich.

Łożysko przodujące zmusza lekarzy do porodu poprzez cesarskie cięcie. W niektórych sytuacjach, ginekolodzy podają pacjentkom środki przyspieszające rozwój płuc u dziecka, jeśli tylko istnieje obawa przedwczesnego porodu.

Grupa ryzyka

Dlaczego u jednych kobiet łożysko umiejscawia się prawidłowo, podczas gdy u innych usadawia się niżej niż powinno? Są pewne czynniki, które zwiększają powstawanie tego zaburzenia. Zaliczamy do nich wszelkie blizny: po cięciu cesarskim czy łyżeczkowaniu macicy, jak również ciąża mnoga oraz zapłodnienie In Vitro warunkuje prawdopodobieństwo nieprawidłowego ułożenia łożyska.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.