Jak się używa testu ciążowego

Jak się używa testu ciążowego?

Jak się używa testu ciążowego

Jak się używa testu ciążowego?

Jeżeli masz podejrzenia, że jesteś w ciąży, zanim udasz się z wizytą do ginekologa, warto na początek zrobić test ciążowy.

Jest w czym wybierać

Wybór testów jest naprawdę duży, a każdy z nich opiera się na badaniu próbki moczu. Działanie testu jest proste, mianowicie wykrywa on hormon o nazwie gonadotropina kosmówkowa beta-hCG, który uaktywnia się w organizmie kilka dni po zapłodnieniu. Zatem wykrycie ciąży kilka godzin po zapłodnieniu nie jest możliwe. Z każdym kolejnym dniem po zapłodnieniu stężenie hCG rośnie, tym samym szanse na pozytywny wynik testu są coraz większe. Skuteczność testu ciążowego wynosi 99%.

 

Kiedy zrobić test?

Test można wykonać w każdej chwili jednakże tak jak wspomniałam wcześniej najlepiej jest wykonać go siedem dni po stosunku. Warto również przeprowadzić test z samego rana, ponieważ mocz jest wówczas bardziej zagęszczony, dzięki czemu wykrycie hormonu jest bardziej prawdopodobne.

 

Zawsze czytaj ulotki!

Przede wszystkim sprawdź datę ważności testu, albowiem po jej upływie test może wskazywać błędny wynik. Przeczytaj również informacje dotyczące sposobu użycia oraz jaką ilość moczu należy wpuścić do okienka lub na jak długo umieścić końcówkę pod strumieniem moczu. Najważniejszą informacją jest to, po jakim czasie należy odczytać wynik. Robieniu testu zazwyczaj towarzyszą duże emocje, jednakże postaraj się nad nimi zapanować i prawidłowo go przeprowadzić.

 

Testy ciążowe dzielą się na dwie podstawowe grupy:

  • płytkowe
  • strumieniowe.

W pierwszym kobieta musi wpuścić kilka kropli moczu pipetką do specjalnego okienka. Wynik można zobaczyć już po 1-3 minutach (w zależności od testu).

W teście strumieniowym natomiast, kobieta musi umieścić końcówkę absorbującą pod strumieniem moczu i poczekać na wynik. Instrukcja użycia oraz czas otrzymania wyniku, jest zawsze podany na opakowaniu testu oraz w ulotce dołączonej do opakowania.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.