Jak poradzić sobie z zapaleniem piersi?

zapalenie piersi

Jak poradzić sobie z zapaleniem piersi?

Jak złagodzić ból podczas zapalenia piersi? Jak karmić niemowlę? Jak leczyć zapalenie piersi? Na te oraz inne pytania odpowiedzi można znaleźć w poniższym artykule.

Wiele karmiących mam na swej mlecznej drodze napotyka wiele trudności, w tym m.in. zapalenie piersi. Jednakże można to skutecznie leczyć bez uszczerbku na zdrowiu i bez potrzeby przechodzenia na mieszankę sztuczną.

Objawy zapalenia piersi

Pierwszymi objawami zapalenia piersi są symptomy podobne do grypy, a więc łamanie w kościach, dreszcze, temperatura, bóle głowy, a także zaczerwienienie na piersi. Wielokrotnie objawy pojawiają się nagle, z dnia na dzień. Podobnie zresztą jak wysoka temperatura, która może wynosić nawet 40 stopni Celsjusza.

Jak przynieść sobie ulgę?

Bez wątpienia należy ciągle przystawiać maluszka do piersi i starać się to robić jak najczęściej. Nie zaleca się masowania biustu, uciskania go czy też polewania ciepłą wodą. Ulgę może przynieść okład ze zgniecionego, schłodzonego w lodówce liścia kapusty. Sok, który wydziela się z warzywa posiada właściwości antybakteryjne oraz obkurczające. Gdy tylko liść zrobi się ciepły albo jego sok wyparuje, wówczas należy sięgnąć po nowy.

Przyczyny zapalenia piersi

Specjaliści podają kilka przyczyn powstawania zapalenia piersi:

  • Uraz mechaniczny piersi albo jej ucisk. Kobieca pierś jest mocno unerwiona, przez co bardzo podatna jest na różnego rodzaju urazy. Jeśli karmiąca mama ma źle dobrany biustonosz, który ją uciska i uwiera, powodując dyskomfort, w efekcie może to się skończyć stanem zapalnym. Podobnie zresztą w przypadku, gdy zostanie poddana urazom. A zdarza się to naprawdę dość często. Wystarczy chwila nieuwagi, gdy przewijamy malca na przewijaku, aby ten nóżkami kopnął nas w biust. Ugniatanie piersi podczas karmienia również traktowane jest jako źródło powstawania zapaleń i absolutnie nie powinno się tego robić. Dawniej zalecano układ nożycowy palców na piersi, który mówił, że palec wskazujący znajduje się nad brodawką, środkowy pod nią. Takie właśnie ułożenie mogło powodować stan zapalny. Współczesne położne zalecają, aby dłoń układać w kształcie litery C, a więc ręka jest szeroko otwarta, kciuk kładzie się na piersi, a resztę palców pod nią.
  • Poranione brodawki. Gdy karmiąca mama niewłaściwie przystawia malucha do piersi albo dziecko ma złą technikę ssania, wówczas bardzo łatwo o popękanie brodawek. Maleństwo pomimo braku ząbków może przyczynić się do powstawania mikrourazów, zwłaszcza wtedy, gdy zbyt płytko chwyta pierś. A poranione brodawki są świetną pożywką dla drobnoustrojów, bakterii i grzybów, które wnikają w jej głąb, tworząc stan zapalny.
  • Nieregularne karmienie. W przypadku, gdy malec nie posiada stałych pór karmienia lub gdy czas jedzenia jest skracany, wtedy dochodzi do niedostatecznego opróżniania piersi, co w efekcie sprawia, że mleko w piersiach zalega.
  • Stres i zmęczenie. Gdy karmiąca mama w trakcie przystawiania do piersi jest zmęczona, zdenerwowana czy nieodpowiednio zrelaksowana, wówczas dochodzi do napięcia organizmu. Podobnie, gdy sen świeżo upieczonej mamy jest zbyt krótki – do osłabionego organizmu łatwiej wnikają bakterie.
  • Niewłaściwe leczenie. W przypadku, gdy poprzednie zapalenie piersi było leczone nietrafionym antybiotykiem lub też stosowano silny masaż, wówczas można się spodziewać nawrotów choroby.

Leczenie zapalenia piersi

Dobór odpowiedniego leczenia jest uzależnione od przyczyny powstania zapalenia. W sytuacji, gdy maluch rzadko ssie i robi to bardzo flegmatycznie, wówczas zaleca się częstsze jego przystawianie. Przyjmuje się, że w tym czasie warto położyć się z dzieckiem do łóżka i karmić go na żądanie. Nie tylko wyćwiczy sobie odpowiednią technikę ssania, ale dla matki będzie to okazja do wypoczynku i odespania zarwanych nocy.

Pomiędzy jednym, a drugim karmieniem przykładaj do chorej piersi schłodzone, rozklepane liście kapusty.

Jeśli przyczyną powstania zapalenia piersi był niewłaściwie dobrany stanik, wówczas zmień biustonosz na odpowiedni. Możesz skorzystać z pomocy ekspedientki w tym zakresie, która fachowo doradzi i pomoże wybrać właściwy stanik.

Aby uchronić się przed kolejnymi zapaleniami, warto udać się do doradcy laktacyjnego. Specjalista przyjrzy się, w jaki sposób maluch chwyta pierś, a także przyjrzy się Tobie, jaką postawę przyjmujesz w trakcie karmienia.

Jeśli przyczyną stanu zapalnego były zarazki albo grzyby, wtedy konieczne będzie zastosowanie leków. Wcześniej jednak trzeba będzie wykonać antybiogram i posiew z mleka mamy, aby sprawdzić, jakie bakterie były źródłem problemu.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.