Jak poradzić sobie z porannymi nudnościami?

poranne mdłości

Jak poradzić sobie z porannymi nudnościami?

Ta powszechna ciążowa dolegliwość wciąż jest owiana tajemnicą. Nie wiadomo, co ją powoduje, nie ma też skutecznej metody na jej wyeliminowanie. Zatem, jak sobie z tym poradzić?

Mdłości rano, w południe, wieczorem, a czasem i w nocy. I tak codziennie. Do tego wymioty i zupełny brak apetytu. Skąd biorą się nudności i wymioty? Kiedy problem zaczyna odchodzić od normy i jak sobie wtedy z nim radzić?

Dokuczliwy problem

Naukowcy co do jednego są zgodni – mdłości i wymioty to jeden z najbardziej uciążliwych utrapień dla ciężarnej kobiety.  Z badań wynika, że tylko co piąta pani może cieszyć się swoim nienagannym samopoczuciem.  Z kolei na nudności skarży się 30 procent przyszłych mam, a ponad połowa cierpi zarówno z powodu wymiotów, jak i mdłości. Pojawiają się około 4-6 tygodnia i zazwyczaj powinny ustąpić pod koniec I trymestru, jednak nie u wszystkich pań się tak zdarza. W literaturze medycznej można spotkać się z określeniem, że mają charakter „poranny”. To wcale nieprawda! U wielu kobiet trwają przez cały dzień!

Przyczyny

Nudności i wymioty mogą być spowodowane wzrastającym stężeniem gonadotropiny kosmówkowej, ponieważ objawy rozwijają się równolegle ze wzrostem stężenia tego hormonu we krwi ciężarnej.

Istnieją tez opinie, że zmiany hormonalne tylko w niewielkim stopniu są odpowiedzialne za te dolegliwości (a zmiany hormonalne występują u wszystkich) i występują z różnym nasileniem.

Poza hormonami wymienia się także psychologię, gdzie nudności i wymioty mogą być wynikiem postawy kobiety wobec ciąży, jej braku gotowości do macierzyństwa, dużego napięcia. Innymi czynnikami mogą być niski wiek matki, zwiększona asa ciała, nudności i wymioty w poprzedniej ciąży, zaburzenia odżywiania przed ciążą.

Mdłości może nasilać przyjmowanie preparatów z żelazem.

mdłościJak sobie poradzić?

Niestety nie ma sposobu, aby mdłości i wymioty całkowicie wyeliminować. Dlatego trzeba zagryźć zęby i po prostu je przeżyć, stosując wiele metod na złagodzenie dolegliwości. Bardzo pomocny jest odpoczynek, unikanie drażniących zapachów, spożywanie posiłków w małych porcjach, ale często, przyjmowanie niewielkiej ilości płynów, ale często. Rano zaleca się spożycie drobnej przekąski. Do picia lepsze będą napoje kwaśne i cierpkie niż słodkie.

Należy unikać widoku i zapachów potraw powodujących nudności oraz jedzenia potraw tłustych. Najlepiej jest poszukać jednego smaku, który najlepiej na nas zadziała i pomoże złagodzić problem. Dla jednych kobiet jest to herbata z cukrem i cytryną, a dla innych sok pomarańczowy. Jeszcze inna grupa pań bardzo chwali sobie napary z imbiru lub mięty, jedzenie migdałów lub bananów. Jeśli jednak masz opory do jedzenia, to pamiętaj, żeby w tym czasie dużo pić. W sytuacji, gdy występują silne wymioty, należy udać się do lekarza po leki przeciwwymiotne.

Dokuczliwe wymioty mogą być przyczyną odwodnienia, o którym świadczy suchość w ustach, ciągłe pragnienie, częste oddawanie moczu.

Sprawdzone sposoby w walce z nudnościami

  • Ssij plaster cytryny bez skórki albo wypij pół szklanki zimnej wody z 2-3 łyżkami soku z cytryny lub octu jabłkowego.
  • plaster imbiru zalej wrzątkiem i parz pod przykryciem przez 10 minut. Herbatkę posłódź miodem i dodaj plaster cytryny. Drobno starty imbir może być spożywany w postaci surowej.
  • Żuj migdały bez skórki
  • Zażywaj witaminę B6, która łagodzi nudności.
  • W sytuacji, gdy dopada Cię nagły atak mdłości, ułóż się w pozycji półleżącej, przykładając do brzucha termofor z gorącą wodą.
  • Za pomocą akupresury stymuluj punkt Neiguan, który znajduje się w okolicy nadgarstka. Uciskaj wewnętrzną stronę nadgarstka kciukiem drugiej ręki. Ucisk powinien być mocny, ale niebolesny i trwać maksymalnie dwie minuty. Możesz też w tym celu nosić specjalną opaskę.
Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.