Jak potwierdzić ciążę

Jak rozpoznać ciążę?

objawy ciąży

Jak rozpoznać ciążę?

Od pewnego czasu czujesz się ociężała, zmęczona i senna. Marzysz o dniu spędzonym w łóżku. Wszystko Cię boli, masz zawroty głowy i podwyższoną temperaturę. A dodatkowo, rano dokuczają Ci mdłości. To grypa? Przeziębienie? A może po prostu ciąża!

Dla wielu kobiet, pierwsze tygodnie ciąży są bardzo trudne. I choć objawy ciąży są łudząco podobne do grypy, to jednak warto zrobić sobie test ciążowy.

Zwiastuny ciąży

Dla większości pań sygnałem alarmowym jest brak miesiączki. To właśnie wtedy kobieta kieruje swoje kroki do apteki po test ciążowy. Co prawda w pierwszym trymestrze ciąży mogą pojawiać się niewielkie krwawienia miesiączkowe, ale w znacznej części brak okresu i bóle w dole brzucha to pierwsze objawy ciąży.

Piersi stają się bardziej tkliwe. W kilka dni po zapłodnieniu, kobiety odczuwają zwiększoną wrażliwość i mrowienie piersi. Od drugiego miesiąca biust staje się pełniejszy, a wokół brodawek uwidaczniają się ujścia gruczołów łojowych.

W pierwszym etapie ciąży może dochodzić do skurczów jelit, wzdęć i zaparć.

Do częstych objawów ciąży zaliczane są omdlenia, zawroty głowy i osłabienie organizmu.

Równie powszechnie spotyka się tzw. zachcianki. Na myśl o śledziu i torcie czekoladowym dostajesz ślinotoku, a widok ulubionych płatków owsianych sprawia, że masz ochotę wymiotować.

Ciężarne skarżą się na pojawiające się przebarwienia na skórze. Jest to wynik zmian hormonalnych. Brodawki stają się ciemniejsze, a od pępka do spojenia łonowego biegnie linia.

Mdłości w ciąży – to chyba jeden z najbardziej uciążliwych objawów. Często towarzyszą im wymioty czy zgaga.

Zwiększone parcie na pęcherz moczowy następuje w okolicy 6-8 tygodnia od zapłodnienia. Wielokrotnie towarzyszy już do końca ciąży, przy czym w końcowej jej fazie staje się wyjątkowo dokuczliwe.

Od teraz ulubione dotąd zapachy mogą wywoływać u Ciebie mdłości. To efekt zwiększonej wrażliwości na zapachy, która niejednokrotnie prowadzi do torsji.

Całkiem normalne w początkowej fazie ciąży jest osłabienie, apatia, czy senność.

Podobnie jest z nadwrażliwością. Do tej pory skaleczenie się nie wywoływało u Ciebie żadnych większych dolegliwości, a teraz masz łzy w oczach, gdy otrzesz się o kant stołu.

Jako równie częsty objaw ciąży uznaje się podwyższoną temperaturę. W okresie spodziewanego okresu temperatura ciała wzrasta nawet do 10 kresek.

Lekkie zaokrąglenia na brzuszku pojawiają się średnio w okolicach drugiego miesiąca.

Jeśli zauważyłaś u siebie niektóre z wymienionych wyżej objawów, prawdopodobnie jesteś w ciąży. Jednak, aby to potwierdzić, konieczne będzie wykonanie testu ciążowego (można go zrobić nawet 2-3 dni po terminie spodziewanej miesiączki) albo umówienie się na wizytę do ginekologa.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.