Jak dbać o ranę po cesarskim cięciu?

rana po cesarskim cieciu

Jak dbać o ranę po cesarskim cięciu?

Jeśli Twój malec przyszedł na świat w wyniku cesarskiego cięcia, powinnaś wiedzieć, jak prawidłowo dbać o ranę na brzuchu, w jaki sposób się goi i co takiego w jej wyglądzie może wzbudzić niepokój.

Lekarze stosują dwa rodzaje nacięć: poprzeczne oraz podłużne. Pierwszy rodzaj nacięcia jest wykonywany zaraz pod linią owłosienia łonowego, zatem po zagojeniu się rany, blizna pozostaje niemal niewidoczna. I z powodzeniem można ubierać strój kąpielowy, ponieważ nawet bikini nie jest w stanie jej odsłonić. To tyle z zalet. Niewątpliwą wadą tego nacięcia jest długie gojenie i spadek rozciągliwości.

Jak przeprowadza się cesarskie cięcie?

Nacięcie podłużne przeprowadza się od pępka do spojenia łonowego. I choć jest nacięciem sporym, które pozostawia dość dużą bliznę, to jednak goi się szybko i łatwiej można dostać się do dziecka. Dlatego tego rodzaju interwencję lekarze stosują w sytuacji, gdy istnieje zagrożenie życia lub zdrowia matki albo dziecka i konieczne jest jak najszybsze przerwanie ciąży. Bez względu jednak na rodzaj cięcia, bardzo ważne jest przestrzeganie prawidłowych zasad higieny osobistej.

Jak dbać o ranę?

W pierwszej dobie po zabiegu, na ranę jest opatrunek, którego zadaniem jest lepsze zasklepienie się. Bardzo ważne jest, aby nie dopuścić do jego zmoczenia, dlatego w sytuacji, gdy kobieta zechce wziąć prysznic, powinna zasłonić się w tym miejscu ręcznikiem. Na obchodzie lekarz zadecyduje o zdjęciu opatrunku, aby ocenić, w jakim stopniu rana się zabliźnia. Od teraz Twoim zadaniem jest dbanie o nią, aby zawsze była czysta.

Wiele pań w obawie przed jej naruszeniem boi się ją przemywać. Nic bardziej mylnego! Należy, a nawet trzeba ją myć, podobnie jak myjemy całe ciało, a po skończonej kąpieli osuszamy ją ręcznikiem papierowym zamiast zwykłego bawełnianego, w którym kryją się chorobotwórcze drobnoustroje.

Szwy zewnętrzne zdejmuje się w siódmej, ósmej dobie po porodzie. Gdy często będziemy ją wietrzyć, szybciej się zagoi. Dlatego w ciągu dnia nosimy przewiewną bieliznę oraz ubranie. Po skorzystaniu z toalety dokładnie myjemy ręce, ponieważ bakterie z naszych dłoni mogą wywołać zakażenie rany.

Jak jeszcze dbać o ranę?

Zdaniem lekarzy warto zastosować się do jeszcze pewnych zasad, których celem jest ochrona naruszonych powłok brzusznych.

  • Spacery w pierwszych tygodniach po porodzie powinny być krótkie.
  • Nie wolno dźwigać.
  • Pierwsze ćwiczenia gimnastyczne można zacząć wykonywać po dwóch miesiącach od zabiegu. A „brzuszki” dopiero po sześciu miesiącach.
  • Schylając się zginamy kolana, nie nadwerężając kręgosłupa czy mięśni brzucha.
  • Przewijak umieszczamy na wysokości stołu, bez potrzeby nadmiernej pracy mięśni brzucha.
  • Współżycie można zacząć dopiero po sześciu – ośmiu tygodniach po porodzie, gdy ustąpią krwawienia z dróg rodnych.

Jak wygląda rana?

W pierwszych dniach, tygodniach skóra wokół rany będzie czerwona. Po pewnym czasie zblednie, aż stanie się mało widoczna. Gdy zauważysz, że rana się zagoiła całkowicie, robiąc masaż ciała czy nakładając balsam po kąpieli, można niewielką ilość kosmetyku nałożyć również na ranę – w ten sposób nieco uelastyczni się.

Wiele pań skarży się na silne swędzenie wokół rany, niekiedy drętwienie i utratę czucia w tym miejscu, co zwykle jest spowodowane przerwaniem nerwów w czasie przecinania powłok brzusznych. Jednak tak nie będzie już na zawsze. Po kilku miesiącach przerwane nerwy złączą się ponownie.

Niektóre panie doświadczają bliznowca w miejscu rany po cesarce, czyli zgrubienia, które jest wynikiem przerostu tkanki. Gdy blizna wygląda mało estetycznie, warto w takiej sytuacji skontaktować się z lekarzem chirurgiem, który usunie bliznowca albo zaleci stosowanie maści spłycających blizny.

Co powinno wzbudzić niepokój?

Choć powikłania po cesarskim cięciu zdarzają się sporadycznie, to jednak zdarzają się i warto się do nich przygotować. Do tych nieprawidłowości zaliczamy zakażenie rany bakteriami, w szczególności narażone są kobiety otyłe, które chorują na cukrzycę albo w czasie ciąży cierpiały na zakażenia bakteryjne.

Objawami zakażenia, które zazwyczaj pojawiają się między 4. a 8. dobą po porodzie są:

  • zaczerwienienia,
  • obrzęki i rozejście się brzegów rany,
  • ból w miejscu blizny,
  • sącząca się wydzielina ropna z rany,
  • stan podgorączkowy albo gorączka

W takiej sytuacji konieczne jest jak najszybsze oczyszczenie rany, wykonanie drenażu, odprowadzenie płynów i ponowne zszycie powłok brzusznych.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.