Jak poradzić sobie z samotnością w ciąży?

samotnosc w ciazy

Jak poradzić sobie z samotnością w ciąży?

Wieść o ciąży nie dla wszystkich kobiet jest zawsze radosną nowiną. Zwłaszcza wtedy, gdy para rozchodzi się albo ojciec jeszcze nienarodzonego dziecka boi się odpowiedzialności i szuka sobie rozrywek na boku. Jesteś ciężarną kobietą. Samotną kobietą. Jak masz zatem poradzić sobie w nowej sytuacji?

Każdy dzień to dla Ciebie rozterki, lęki, zmartwienia i problemy. Jesteś na huśtawce emocjonalnej, ponieważ brakuje Ci osoby, z jaką mogłabyś dzielić radość związaną z pierwszymi ruchami dziecka czy też wątpliwościami o jego prawidłowy rozwój. Czy dasz sobie z tym wszystkim radę sama? Co zrobisz, kiedy dorastający smyk zapyta Cię, gdzie jest tatuś?

Dbajcie o siebie

Troska o Was powinna być dla Ciebie priorytetem. Wiadomo, że życie jest łatwiejsze, kiedy ma się z kim przez nie podążać. Ale mimo to, że jest w Tobie tak wiele złości, bólu i rozpaczy, to nie możesz zapominać o maluszku, którego nosisz pod sercem. Ono jest niczemu niewinne i jedyne co będzie pragnąć, to Twojej miłości i poczucia bezpieczeństwa. Jeśli nie ma przy Tobie ojca dziecka, w takim razie spróbuj otoczyć się innymi, wartościowymi i ciepłymi osobami, którzy będą dla Ciebie wsparciem w trudnych chwilach. Pamiętaj, im więcej wsparcia i akceptacji otrzymasz, tym łatwiej będzie Ci znieść trudy porodu.

Pomoc u specjalisty

Jeśli masz poczucie, że złość i rozpacz zaczyna Cię przerastać, nie próbuj zostawać z tym sama, tylko udaj się z problemem do specjalistów. Psycholog czy psychoterapeuta cierpliwie i wnikliwie wysłucha Twojej historii i wspólnie z Tobą zaproponuje sposób poradzenia sobie z emocjami. Bardzo pomocna jest także grupa terapeutyczna czy też grupa wsparcia dla kobiet, które znalazły się z podobnej sytuacji życiowej, co i Ty. Niewykluczone, że znajdziesz tam osoby, które okażą Ci życzliwość i serdeczność, a także razem będziecie mogły sobie towarzyszyć.

Kontakty z teściami

Jeśli poznałaś rodziców swojego byłego partnera i byliście sobie już dość bliscy, powinnaś zastanowić się, jak po urodzeniu dziecka będą wyglądały wasze kontakty. W końcu jakby nie patrzeć, będą dziadkami dla Twojego potomstwa. Jeśli mimo wszystko chcesz utrzymywać z nimi jakiekolwiek relacje, spróbuj zaprosić ich na kawę czy herbatę i opowiedzieć o swoich dalszych zamierzeniach.

Nowy związek?

Nie zaleca się szukania nowych znajomości z trakcie ciąży. O wiele lepiej jest poczekać do czasu rozwiązania i opanowania nowej sytuacji i obowiązków związanych z dzieckiem. Jeśli nazbyt obsesyjnie zaczniesz szukać ojca dla swojego maleństwa, wkrótce może się okazać, że każdy jeden kandydat będzie dobry, który de facto niekoniecznie może być odpowiednim partnerem dla Ciebie. Z upływem czasu rana po rozstaniu się zagoi i wtedy o wiele rozsądniej spojrzysz na swoje dalsze życie.

Nowe obowiązki

Wiele samotnych ciężarnych kobiet zastanawia się, jak poradzą sobie z nowymi obowiązkami po urodzeniu dziecka. W końcu będzie ich bez liku: kąpanie, przewijanie, karmienie, ubieranie, usypianie, zabawianie itp. A do tego gotowanie i prowadzenie domu. Przeglądanie kolorowych magazynów jeszcze bardziej utwierdza Cię w swojej bezradności. Wszędzie bowiem można przeczytać, że do kąpieli potrzebne są dwie osoby. Najlepiej mężczyzna, bo ma większe dłonie.

Dodatkowo, może przytłaczać Cię fakt, kto pomoże Ci zrobić zakupy czy kupić lekarstwa podczas gdy Ty lub maluszek będziecie chorzy? Bez obaw, na pewno znajdą się wokół Ciebie osoby, które chętnie pomogą Ci ogarnąć całą tą mogłoby się z pozoru wydawać skomplikowaną sytuację.

Najbliższymi osobami są rodzice, którzy nigdy nie odmówią pomocy swojemu dziecku.

A może w Twojej okolicy mieszka jakaś sympatyczna, pomocna sąsiadka? Albo inna samotna matka, z którą mogłabyś się zaprzyjaźnić? Nie ma lepszej osoby, która zrozumie Twoje rozterki, jak inna, znajdująca się w podobnej sytuacji.

Jeśli masz grono wiernych przyjaciół, z pewnością i oni nie zostawią Cię z tym wszystkim samej. Będziesz mogła przy okazji zobaczyć, jacy przyjaciele są Ci najbardziej oddani. W końcu jak mówi stare porzekadło „prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”.

Po narodzinach

Zobaczysz, że po kilku dniach po porodzie, gdy tylko miną pierwsze objawy baby bluesa, z łatwością nauczysz się żyć ze dwoje. Do perfekcji opanujesz techniki przewijania, kąpania, karmienia czy ubierania. Pomimo największego zmęczenia i najtrwalszego snu obudzisz się, gdy tylko Twój maluszek zapłacze.

Prawo

Pamiętaj, że jeśli Twój były partner nie ma zamiaru wspierać was finansowo, masz prawo wnieść sprawę do sądu o przyznanie alimentów. Ojciec dziecka w świetle prawa jest zobowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania dziecka, gdyż w taki sposób spełnia swój obowiązek wobec malucha. Wysokość alimentów jest uzależniona od usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz możliwości zarobkowych ojca. W miarę upływu lat, gdy brzdąc będzie rósł, masz prawo ubiegać się o podwyższenie kosztów alimentów.

 

 

 

 

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.