Czy ciężarna może pozwolić sobie na e-papierosa?

e-papieros

Czy ciężarna może pozwolić sobie na e-papierosa?

Palenie w ciąży powoduje wiele negatywnych konsekwencji nie tylko dla samej matki, ale również dla rozwijającego się dziecka. Jednak co ma zrobić osoba, która za wszelką cenę próbuje rzucić, a jej to nie wychodzi?

Czy w takim razie może posiłkować się e-papierosem, który w ostatnim czasie zrobił taką furorę?

Wpływ palenia na ciążę

Nie ma jakichkolwiek wątpliwości co do szkodliwości palenia tytoniu w ciąży. Nie tylko szkodzi ono samej ciężarnej, ale również rozwijającemu się dziecku. Nikotyna wpływa negatywnie na proces zagnieżdżania się zapłodnionego jaja, tym samym utrudniając prawidłowy przebieg ciąży. Efektem tego wielokrotnie dochodzi do samoistnego poronienia. Dodatkowo, tytoń przyczynia się do zwiększonej pracy serca u płodu, jednocześnie obkurczając naczynia krwionośne, co z kolei powoduje zaburzenia układu krążeniowo-oddechowego płodu.

Zostało również udowodnione naukowo, że dzieci ciężarnych matek, które w ciąży paliły papierosy o wiele łatwiej w przyszłości popadają w nawyk palenia.

Mamo, nie pal

Zaobserwowano, że dzieci kobiet palących w ciąży rodzą się z o wiele mniejszą wagą urodzeniową. Bardzo często przychodzą na świat przedwcześnie. O wiele częściej u ciężarnej może dojść do krwawień w ciąży, zaburzeń w budowie łożyska, jak również ciąży pozamacicznej. Gwałtownie wzrasta prawdopodobieństwo poronienia czy urodzenia martwego dziecka.

W obliczu tych wszystkich zagrożeń, jakie niesie tradycyjny papieros, wiele ciężarnych matek uzależnionych od nikotyny decyduje się na elektronicznego papierosa. Jego zadaniem ma być pomoc w rzuceniu nałogu, jak również zmniejszenie szkodliwości nikotyny na rozwijający się płód. Ale czy rzeczywiście e-papieros jest taki bezpieczny?

Czy e-papieros jest taki bezpieczny?

Producenci elektronicznych papierosów bez wahania przyznają, że dzięki ich produktowi osoby uzależnione od nikotyny o wiele łatwiej pozbędą się nałogu. Dostarczana w ten sposób nikotyna jest całkowicie bezpieczna i „zdrowa”. Jednakże badania przeprowadzane na e-papierosach mogą zasiać ziarno wątpliwości. Bo z jednej strony widać bezpieczeństwo tego rodzaju palenia, z drugiej zaś całkowicie jego przeciwieństwo. Wielu naukowców jest zdania, że elektroniczny papieros wcale nie pomaga rzucić palenia. Dodatkowo jest szkodliwy dla zdrowia, ponieważ w aerozolach zawarte są różne substancje chemiczne, w tym rakotwórcze. Dodatkowo, stężenie nikotyny nie jest zgodne z tym, co podają producenci.

E-papieros alternatywą dla ciężarnej matki?

Nie można więc powiedzieć, że e-papieros jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia ciężarnej kobiety, gdyż brak jest wiarygodnych badań potwierdzających takie stwierdzenie. Bardziej funkcjonuje przekonanie, że jest „mniejszym złem”. Jednakże bez względu na wszystko, kobieta, która na swoim teście ciążowym zauważyła dwie kreski, musi zdać sobie sprawę, że od teraz nie tylko ona się liczy, ale również dziecko, które będzie nosić pod piersią. Dlatego nie powinna zapominać, że jakiekolwiek stężenie nikotyny wpływa szkodliwie na rozwijający się płód.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.